Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Ziyareti Öncesi Trump İle Görüşecekleri Konuları Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yapacakları görüşme öncesi yapmış olduğu basın açıklamasında, ziyaret kapsamında ele alınacak konular hakkında bilgi verdi.

Gündem 12.11.2019 - 12:11 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile yapacakları görüşme öncesi yapmış olduğu basın açıklamasında, ziyaret kapsamında ele alınacak konular hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlemiş olduğu basın toplantısı ile önemli açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Donald Trump ile görüşecekleri konular hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin taleplerine dair de önemli ifadeler kullandı. İşte ABD ziyareti öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları.ABD ZİYARETİ ÖNCESİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMALARCumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının başında ABD Başkanı Trump ile birlikte ele alınacak konuların hangi alanlarda olduğunu duyurdu. ABD ile ilişkilerin zorlu bir süreçten geçtiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı. "Bu ziyareti Türk-ABD ilişkilerinin içinden geçtiği sancılı süreçte icra ediyoruz. Ziyarette terörle mücadele güvenlik konuları, askeri ve savunma sanayii işbirliğini ve ticari ilişkileri ele alacağız. Ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefini koymuştuk. FETÖ konusu da ele alacağımız konularda üst sıralardadır. Pensilvanya'daki terörist başının iadesi için birçok adım attık, atmayı da sürdüreceğiz. Darbeciler yargı önünde hesap verene kadar peşlerini bırakmamakta kararlıyız."Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, Donald Trump ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda hemfikir olduklarını söyledi. Burada siyasi sabotaj girişimleri olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm bunlara rağmen alınan mesafenin önemli olduğunu ifade etti. ABD'de düzenlenecek programın nasıl olacağı hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan önce iki lider arasında, daha sonra heyetler arası görüşmelerin olacağını belirtti. DEAŞ'lı teröristlerin kendi ülkelerine gönderilmesi konusunda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bu teröristleri göndermeye devam edeceğini almışlar, almamışlar bu konunun Türkiye'yi ilgilendirmediğini ifade etti. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@