Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Joe Biden Arasındaki Sürpriz Görüşmede Neler Görüşüldü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Uzun bir süredir beklenen görüşmeye dair Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İle Joe Biden Arasındaki Sürpriz Görüşmede Neler Görüşüldü?

ABD Başkanı Joe Biden'ın seçildiği günden itibaren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi büyük bir merakla bekleniyordu. Türkiye ile ABD arasında gerilen ilişkilerde normalleşme adımları anlamına da gelen bu görüşme aylardır gerçekleşmedi. Bu sırada iki ülke arasında S-400 sorunu nedeniyle gerilen ilişkiler CAATSA yaptırımlarına kadar ulaşmış ve Türkiye F-35 programından çıkarılmıştı.

BİDEN VE ERDOĞAN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Gerilimli hale devam eden Türkiye – ABD ilişkilerine dair bugün önemli bir gelişme oldu. ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu görüşmeye dair ilk açıklamayı Beyaz Saray yaptı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ikili ilişkiler ve bölgesel konuları karşılıklı olarak değerlendirmek için Haziran ayında yapılacak olan Nato Zirvesi'nde görüşmek üzere anlaştılar.

ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhrubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmede iş birliğinin genişletilmesi ve anlaşmazlıkların giderilmesi için atılacak adımlara dair vurgu yapıldığı açıklandı.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Biden- Erdoğan görüşmesine dair akşam saatlerinde bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirdi. Türkiye kanadından yapılan açıklamaya göre liderler ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde işbirliğinin genişletilmesi amacıyla beraber hareket etmenin önemli olduğu konusunda mutabık kaldılar.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasında yer alan ifadelere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmede ABD Başkanı Joe Biden'a FETÖ'nin ABD'deki varlığı ve ABD'nin Suriye'de PKK – PYD terör örgütüne verdiği destek gibi önemli konuların çözüme kavuşturulması gerektiğini iletti. Bu husuların Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinin daha iyi noktalara taşınması için önemli olduğunu Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede Biden'a aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Joe Biden Haziran ayında yapılacak NATO Zirvesi'nde kurmaylarının da katılımı ile geniş çaplı bir görüşme gerçekleştirecekler.