Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de! TOKİ 550 Konut İnşa Edecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan sel felaketi nedeni ile büyük yıkım uğrayan Rizeyi ziyaret etti. Rize'de selden etkilenenler için TOKİ 550 konut inşa edecek!

Toki 23.07.2021 - 14:30 23.07.2021 - 14:31 Gülcan Özer

Rize'de yoğun yağışlar sonrası meydana gelen selin vurduğu bögelerde devlet tüm imkanları ile yaraları sarmaya devam ediyor. Rize ve Artvin'de meydana gelen büyük sel felaketi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bölgeyi ziyaret etti. 

Cuma namazını Güneysu'da kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan namaz sonrasında vatandaşlara hitap etti. Vatandaşların Cumasını ve Kurban Bayramını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan devletin tüm gücü ile oluşan yaraları sarmak adına bölgede olduğunu belirterek kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyledi. 

RİZE'DE TAŞINMA, KİRA YARDIMI İLE DİĞER YARDIMLAR İÇİN 3 MİLYON LİRA VATANDAŞLARA DAĞITILDI

Sele kapılan 8 kişiden ne yazık ki 6 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan kayıp iki kişiyi arama çalışmalarının devam ettiğini, 5 kişinin ise yaralandığını söyledi. Devletin tüm imkanları ile bölgede olduğunu dile getiren Erdoğan "Arama kurtarma ekiplerinden 328 kişi olmak üzere 2 bin 860 personel ve 705 araç olmak üzere bölgede çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Rize bölgesinde selden zarar gören vatandaşlarımıza taşınma, kira ve diğer yardımlar için ödemeler yapılmaya başlanmış olup acil ihtiyaçlarda kullanılmak üzere Rize'ye tahsis edilen 18 milyon liralık kaynaktan 3 milyon lira vatandaşlarımıza aktarılmıştır. Rize merkez, Çayeli, Güneysu ile 119 köyde hasar tespit çalışmaları kısa sürede tamamlanmıştır. 

erdoğan-rizede

Rize'de 665 yapının taşkın riski altında olduğu tespit edilmiştir. TOKİ vasıtası ile selde en büyük hasarı alan 4 ilçeyi belirleyerek projemize başladık. Köylerde yöresel köy evleri, ilçelerde ise modern konutlarımızı inşa edeceğiz. İlk etapta Rize genelinde 15 Temmuz'daki sel felaketinden etkilenen ve afet riski altındaki yapılar için toplam 550 konut inşa edeceğiz. 

Planlanan konutlarımızı TOKİ 1 sene içerisinde tamamlayacak ve vatandaşlarımız bu güvenli konutlarına taşınabilecek. Artvinli ve Rizeli kardeşlerimiz müsterih olsunlar. Devletimiz tüm gücü ile onların yanındadır. Sizlerden rica ediyorum. Ne olur şu yamaçlara artık 5 -10 katlı binalar yapmaktan vazgeçin. Dikey mimari yerine yatay mimari ile şehirlerimize nefes aldıralım" diyerek 1 sene içerisinde selden etkilenen kişilerin yeni evlerine yerleştirileceklerini ve ilk etapta 550 konutluk bir projenin TOKİ tarafından hayata geçirileceğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@