Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD Başkanı Joe Biden Görüşmesi Sonrası İlk Açıklama! Ne Konuşuldu, Hangi Kararlar Alındı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı konuşmanın ardından açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşanan önemli gelişmeleri kamuoyuna duyurdu. 

GÜNDEM 14.06.2021 - 21:18 14.06.2021 - 21:18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında Nato Liderler Zirvesi'nde Brüksel'de bir görüşme gerçekleştirildi. Bu görüşmede iki ülke arasında son dönem yaşanan gerilimler masaya yatırıldı. Görüşme sonrasında ABD Başkanı Joe Biden yararlı bir görüşme olduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan da geniş bir açıklama yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeye dair açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zirve vesilesiyle ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldik. Kendisiyle uzun yıllara dayalı bir dostluğumuz bulunuyor. Karşılıklı görüş alışverişi ile birbirimize önemli konularda fikirlerimizi ifade ettik. Hem görüş ayrılığı yaşadığımız konuları hem de ortak çıkarlarımız bulunan alanlardaki iş birliği konularını ele aldık. Sayın Biden ile atkin bir şekilde iş birliğine ihtiyaç duyduğumuz cağrafyalarda yapacağımız çalışmaları da değerlendirme fırsatı bulduk.” dedi. 

İLETİŞİM KANALLARINI AÇIK TUTMAYA KARAR VERDİK

ABD ve Türkiye'nin iletişim kanallarını açık tutmaya devam edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Biden ile yaptığımız görüşmede salgın sonrasında ortaya çıkacak yeni fırsatları da dikkate alarak iki ülke arasındaki ekonomik potansiyeli tam anlamıyla kullanabilmek için atılacak adımları değerlendirdik. İki müttefik ve strajik ortak ülkeye yakışacak şekilde iletişim kanallarını sonuna kadar açık tutmak konusunda hemfikir olduk.” ifadelerini kullandı. 

S-400 VE F-35 AÇIKLAMASI

İki ülke arasındaki en büyük sorunlardan birisi olan S-400 konusunda da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD Başkanı Sayın Biden ile görüşmemizde elbette S-400 konusunun gündeme gelmemesi mümkün değil. Ancak biz bu konuda daha önce hangi naktadaysak aynı düşüncelerimizi kendisine aktardık. Bunun yanında F35 konusunu da dile getirdik. Savunma sanayi ile alakalı olarak ne yapabileceğimizi kendisine ifade ettik. Bundan sonra dışişleri bakanlığımız ile savunma bakanlığımız ABD'li muhataplarıyla görüşerek bu konuları sağlama bağlayacaklardır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@