Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Doğu Akdeniz'de Sondaj ve Libya Anlaşması Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP projesine dair gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Doğu Akdeniz konusuna dair açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 30.11.2019 - 15:41 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TANAP projesine dair gerçekleştirilen etkinlik kapsamında Doğu Akdeniz konusuna dair açıklamalarda bulundu. Bölgede bulunan Türk sondaj gemilerinin oradan ayrılmayacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya anlaşması hakkında da bilgi verdi.

TANAP Doğalgaz Projesi'nin Avrupa'ya bağlanması amacıyla gerçekleştirilen etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Azerbaycan Cumhurbaşkanı Başkanı Aliyev'de katıldı. Burada bir konuşma gerçekleştiren iki lider enerji alanında atılan projenin önemine değindiler. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında ayrıca kısa süre önce Libya ile imzalanan Akdeniz koridoru ile Doğu Akdeniz'de yer alan doğalgaz rezervleri ve Türk sondaj gemilerinin faaliyetlerine değindi. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN DOĞU AKDENİZ AÇIKLAMASICumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında başta Yunanistan olmak üzere bazı ülkelerin burada ki enerji rezervlerinin şantaj yoluyla ele geçirmeye çalıştığını ifade etti. Bu noktada uluslararası hukuka değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Türkiye'nin ben yaptım oldu şeklinde ki yaklaşımlara izin vermeyeceğini duyurdu."2 sondaj gemimiz Fatih, Yavuz ve 2 sismik gemimiz çalışmalarını sürdürüyor. Biz bunların bağırma çağırmasıyla sondaj gemilerimizi oradan çekmeyiz. Onlar bağırmaya devam ediyor. Güvenlikleri en üst düzeyde sağlanıyor. Libya ile anlaşmamızı yaptık. Anlaşma sonrasında parlamentomuza gelecek ve bu işi çok daha farklı bir konuma taşıyacağız. Şimdi Libya'yı tehdit etmeye başladılar. Diğer ayakları da uygulamaya girecek. Bizim sondajlarımızdan çatışma ve kan değil, barış ve refah yer alacak."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@