Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kabine Toplantısı Sonrası Yüz Yüze Eğitim, Öğrencilerin Barınma Sorunu Ve Ekonomi Açıklamaları

Bugün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısında alınan kararları açıkladı.

Gündem 27.09.2021 - 19:49 27.09.2021 - 19:55 Engin Uzunoğlu

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nin kritik toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde yapıldı. Kabine toplantısının ardından alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. 

PARİS İKLİM ANLAŞMASI AÇIKLAMASI

Paris İklim Anlaşması hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa Birliği yeşil mutabakatını uyum için gereken düzenlemeleri yapmıştık. Şimdi bunu Paris İklim Anlaşması ile 2053 yılına kadar bir perspektifi ortaya koyuyoruz. Girdiğimiz bu yıl Cumhuriyet tarihimizin önemli tarihi kararlarından birisidir. Anlaşmalara taraf olanlar yükümlülüklerini yerine getirmediklerine rağmen Türkiye'yi eleştirecekler. Aksine biz ülke olarak onların yükümlülüklerini yerine getirmelerini isteyeceğiz. Artık herkesin karşısına daha güçlü çıkacağız.” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAZIRLIKLARI

Türkiye'nin iklim değişikliğine hazırlandığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin ilk yerli otomobilini elektrikli olarak tasarlamamız, nükleer enerji hamlelerimiz, akıllı binalara yönelik önceliklerimiz iklim değişikliğine yönelik hamlelerdir. Dünya iklim değişikliğine bağlı büyük göçlerin arifesinden bizim hazırlık sürecinin dışında kalmamız düşünülemez. İklim değişikliği karşısında ülke olarak yine masumların ve mazlumların yanında olacağız. İlgili kurumlarımız şimdiden sıfır emisyon hedefimiz doğrultusunda eylem planlarını hazırlamaya başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

DÜNYA KEPENKLERİ İNDİRİRKEN TÜRKİYE ÜRETİME DEVAM ETTİ

Ekonomik olarak önemli gelişmeler yakalandığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye'yi sistem dışı bırakmak isteyenlere karşı verdiğimiz mücadeleniz sonuçlarını alıyoruz. Salgın döneminde tüm dünyada kepenkler indirilirken biz ülke olarak üretime ve istihdama devam ettik. Kamu yatırımlarını salgın tedbirlerine uyarak kararlılıkla sürdürdük. Salgının kontrol altına alınmasıyla beraber yaptığımız şehir ziyaretlerinin hemen hemen hepsinde yatırımların açılışlarını yaptık. Ülkemizin yıllık ihracat rakamı tarihin en yükse seviyesi olan 210 milyar dolar geride bıraktı. İşsizlik oranını yüzde 12'ye gerilettik. “ şeklinde konuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

“Gençlerimiz başta olmak üzere ülkemizin tüm imkanlarını ortaya koyma gayreti içindeyiz. Büyüyen, gelişen, kalkınan ve güçlenen Türkiye'de rahatsız olanlar içeride ve dışarda boş durmuyorlar. Biz güçlü Türkiye'nin inşası yolunda durmadan mücadele vermeye devam ediyoruz. Ülkemizi küresel rekabet liginin en üstüne çıkaracağız. Gelişen ve büyüyen Türkiye gerçeğini görmek için dünyaya bakmak yeterlidir.”

YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Eğitime ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eğitim hükümetlerimiz döneminde en çok önem verdiğimiz alandır. Salgın sürecinde uzaktan eğitimin yüz yüze eğitim kadar yararlı olmadığını gördük. Bunun için bu yıl yüz yüzed eğitimdeki kararlılığımızı ortaya koyduk. Şu anda bu sistem başarıyla yürüyor. Ülke genelinde 17 milyon 436 bin öğrencimiz okullarında eğitim ve öğretimlere devam ediyorlar. Okullarda yüz yüze eğitimin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için 722 Milyon TL'lik ödenek gönderdik. Öğrencilerimizin neredeyse tamamı derslere katılıyorlar.” dedi. 

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BARINMA SORUNU

Üniversitelerin açılması ile barınma sorununa ilişkin değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugünden itibaren çok sayıda üniversitelerimiz eğitim öğretim faaliyetlerine başladılar. Gelecek hafta ortak bir akademik açılış töreni gerçekleştireceğiz. Bu dönemde bir barınma talebi ortaya çıktı. Türkiye dünyanın en fazla sayıda kamu yükseköğrenim yurduna sahip ülkesidir. Son zamanlarda bankların üzerinde yatanları görüyorsunuz. Bunların bir kısmı öğrenci bile değiller. Gezi Parkı'nda ne yapıyorlarsa bankların üzerilerinde de onu yapıyorlar. Biz 182 bin yatak kapasitesini 719 bine çıkarmış bir hükümetiz. 81 ilimizin tamamında yurt binalarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. Bu yıl 624 bin öğrencimiz yurt başvurusu yapmıştır. 430 bin öğrencimiz yurtlara yerleştirilmişlerdir. Yangın ve sel felaketi yaşanan bölgelerden gelen öğrenciler yurtlara yerleştirilmiş ve kredileri de bursa dönüştürülmüştür.” şeklinde konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@