Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afgan Mülteci Hamlesi! Yakında Suriyelilere de Uygulanabilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Afgan mülteciler için kulislerde konuşulduğu iddia edilen sözü gündeme düştü. Taliban'ın kabul etmesi durumunda tüm Afgan mültecilerin gönderileceği iddia edildi.

Gündem 06.09.2021 - 10:42 06.09.2021 - 10:42 Mustafa KARAGÖZ

Mülteci konusunda büyük sorunlar yaşayan Türkiye'nin, Afgan mülteciler konusunda nasıl bir adım atacağı merak konusuydu. Merak edilenlere dair ise Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bazı iddialarda bulundu. 

TÜRKİYE AFGAN MÜLTECİLERİ GÖNDERECEK

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi son yazısında Türkiye'nin sığınmacılar konusunda politikasını değiştireceğini iddia etti. Selvi hükümetin yeni bir sorunlar yumağı istemediğini ve olan sorunlar için de kolları sıvadığını ifade etti.

Selvi, AK Parti MYK'sında bu konuda çok önemli konuşmaların olduğunu vurgulayarak göç konusunda alınan kararları aktardı. Yazısının ilgili bölümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın MYK kapsamında kısa bir konuşma yaptığını vurgulayan Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'de 300 bin Afgan mülteci olduğu ifade ettiğini söyledi.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afganistan'da kurulacak hükümetle temas kurulması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan mülteciler için yeni yönetimi işaret etti.

Adbülkadir Selvi ise alınacak karara ilişkin yazısında şu ifadeleri kullandı. "MYK'da mülteci sorunu üzerinden Afganistan'daki yeni yönetim konusu gündeme geliyor. Sadece Afgan mültecilerin geri gönderilebilmesi için dahi, Afganistan'da kurulacak olan hükümetle temas kurulması gerektiğinin altı çiziliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni yönetim kabul ettiği takdirde Afganların tamamının gönderilmesi'nden söz ediyor. Bu yeni ve önemli bir yaklaşım."

Suriyeli mülteciler için de yeni bir sürecin başladığına dikkat çeken Abdülkadir Selvi, Ankara'da kayıtlı olmyan Suriyelilerin gönderilmesini bu sürecin ilk adımı olarak gösterdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@