Cumhurbaşkanı İşaret Etmişti Help Turkey Paylaşımlarına Soruşturma! Tweet Atanlara Ne Olacak?

Orman yangınları sürecinde Twitter'dan başlatılan Help Turkey paylaşımlarına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. Peki paylaşım yapanlara ne olacak?

Cumhurbaşkanı İşaret Etmişti Help Turkey Paylaşımlarına Soruşturma! Tweet Atanlara Ne Olacak?

Türkiye'de bu zamana kadar yaşanan en büyük çaplı orman yangınlarına yönelik çalışmalar devam ederken sosyal medyada bir kampanya başlatıldı. "Help Turkey" başlığıyla başlatılan kampanya sosyal medyada dünya gündemine girdi.

HELP TURKEY PAYLAŞIMLARINA SORUŞTURMA

"Help Turkey" Türkçe karşılığı "Türkiye'ye Yardım Edin" anlamına gelen etiketle 2.7 milyon tweet atılmıştı. Çok sayıda ünlü isminde yer aldığı kişiler tarafından yapılan paylaşımlara dair resmi açıklamada geldi. Paylaşımlarının yüzde 70'ninin yaklaşık 2 milyondan fazla olan kısmının tek merkezden sahte hesaplarla atıldığı ortaya çıkmıştı. Sahte hesaplar ile birlikte çok sayıda kişinin katıldığı sosyal medya paylaşımları ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı.

Cumhuriyet Başsavcılığı Harekete Geçti

Soruşturmada bazı kişi ve grupların gerçek veya bot hesaplar üzerinden organize bir şekilde halk arasında endişe, korku ve panik yaratmaya, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılamaya çalıştıklarının saptandığı, suç unsuru içerdiği tespit edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturmaya dair yayımlanan basın açıklamasında, söz konusu hesaplar ve yapılan paylaşımların bilgi kirliliğine yol açtığı bildirildi. Ayrıca kaos ortamı yaratılmaya çalışıldığı, daha öncede bu hesaplar üzerinden terör örgütlerinin propagandalarının yapıldığı, dezenformasyon ve yıpratma haberlerinin ön planda tutularak çoklu bir strateji belirlendiğinin tespit edildiği bildirildi.

Soruşturma Kapsamında Tespit Edilen Suç Unsurları

Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen 'kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret.

Cumhurbaşkanına hakaret.

Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini aşağılama.

Halk arasında endişe, korku ve panik yaratma.

Toplumun belli bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa tahrik etme.

SONRAKİ HABER