Cumhurbaşkanı Seçim Barajı 50+1'den Düşürülecek Mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklaması

Gündemde cumhurbaşkanı seçilme oranının yüzde 50+1'den düşürüleceğine dair bazı iddialar gündemdeydi. İddiaların artması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan açıklama geldi.

Gündem 17.11.2021 - 14:19 17.11.2021 - 14:21 Mustafa KARAGÖZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında asgari, ücret faiz indirimi ve siyasi konuları ele alan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Siyaset gündemi son birkaç gündür cumhurbaşkanlığı seçimleri için ortaya atılan iddialar ile meşguldu. AK Parti'den Cemil Çiçek tarafından gelen açıklamalarda 50+1 sistemine ilişkin bazı değerlendirmeler yapılmıştı. 

Daha sonra basında yer alan seçilme oranına dair bazı iddialar gündeme gelmişti. 50+1 sisteminin değişeceği ve seçilme oranının azaltılacağı öne sürülmüştü. Bu iddialar üzerinde AK Parti'den yeni bir açıklama gelmiş ve 2023 seçimlerinin 50+1 sistemi ile olacağı ilan edilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Açıklama 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında yapmış olduğu konuşmasında basında yer alan bu iddialar hakkında konuştu. Seçilme oranı ve 50+1 sistemi hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı. 

"Bunların hepsi maalesef yalan dolan, bu tür şeyler. Bu konularla, özellikle Anayasa değişikliğiyle ilgili karar merci parlamentodur. Parlamento bu konuda bir değişikliğe giderse parlamento değişikliğe gider, adımı da ona göre atılır. Parlamento daha önce Anayasa ile ilgili bu konuda bir karar verdi. Yeni bir karar verir mi vermez mi? Onu da görürüz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca faiz indirimi konusuna değindi ve yüksek faizin enflasyona neden olduğunu söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@