Dar Gelirli Ailelere 80 Lira Elektrik Yardımı İndirimi Müjdesi Resmi Gazete 'de Yayımlandı!

28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete ile elektrik indirimi yardımı 80 lira uygulaması başladı. Elektrik yardımı başvurusu nereye yapılacak, kimler faydalanacak?

Gündem 28.02.2019 - 06:53 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

28 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete ile elektrik indirimi yardımı 80 lira uygulaması başladı. Elektrik yardımı başvurusu nereye yapılacak, kimler faydalanacak?

Dar gelirli ailelere elektrik faturası indirimi müjdesi büyük ilgi görmüştü. Devlet dar gelirli ailelerin elektrik faturasını ödeyecek! Bundan sonra aşağıda yer alan kriterlere uygun kişiler başvuruda bulunarak elektrik faturalarının 80 liraya kadar olan bölümünü ödemeyecek. Yani devlet dar gelirli ailelere bedava elektrik tüketim hakkı sağlamış oldu. Ödemeler 1 Mart 2019 itibari ile başlayacak. Dar Gelirliye Elektrik Müjdesi Nedir?Cumhurbaşkanı Erdoğan 8 Ocak tarihinde Ak Parti Grup Toplantısı için yapmış olduğu konuşmasında elektrik yardımı müjdesi vermişti.16 yıllık iktidarları boyunca dar gelirli ailelere el uzattıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal devlet ilkeleri gereği bu yardımlarını sürdüreceklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında "Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın aylık 150 kw saate kadar elektrik tüketimlerini karşılıyoruz. 2,5 milyon hanenin aylık 80 liralık elektrik faturasını devlet ödeyecek." diyerek müjdeyi paylaşmıştı. 80 Lira Elektrik İndirimi Müjdesi Kimleri Kapsıyor, Kimler 80 Lira Elektrik İndirimi Hakkından Yararlanacak?80 lira elektrik yardımı almak isteyen kişiler için devlet bazı şartlar arayacak. Ne yazık ki dar gelirli aile kavramı oldukça sınırlı olacak. htiyaç sahiplerinin 80 liralık elektrik yardımı kapsamında 150 KW saatlik elektrik faturalarının aylık ödemeleri devlet tarafından karşılanacak. Elektrik faturası yardımı için Cumhurbaşkanı Erdoğan devletten sosyal yardım alan kişileri işaret etmişti. Sosyal yardımdan kasıt yaşlılık aylığı, evde bakım aylığı ve engelli aylığı alan kişiler olurken bu da yaklaşık 2 milyon hanesi ve 10 milyon kişiyi kapsıyor. Yani evde bakım aylığı alan kişiler, yaşlılık aylığı alan kişiler ve engelli maaşı alan kişiler için devletin elektrik yardımı alma imkanı doğmuş oldu. Devlet özellikle de kış günlerinde artan elektrik faturalarına ortak olarak aylık geçimlerinde son derece büyük sıkıntılar yaşayan kişilere destek olmuş oldu. 80 Lira Elektrik İndirimi PTT Üzerinden Yapılacak!Her aileden bir kişi belirlenecek ve bu kişi adına PTT şubeleri üzerindne bakanlık ödeme elektrik faturası yardımı ödemelerini gerçekleştirecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 15 Şubat'tan sonra faturası kesilen hanenin fatura bedelini PTT'ye yatıracak. Elektrik faturasını ödemek için PTT şubelerin giden destek almaya hak kazanan kişiler ailede yaşayan kişi sayısına 40 lira ile 80 lira arasında yardım almaya hak kazanacak. Elektrik faturasını yatırırken PTT gişe görevlisi bu tutarı düşecek ve kalan elektrik faturası borcu aile tarafından yatırılacak. Ödemeler 1 Mart 2019 itibari ile başlayacak. İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 795) Resmi Gazete Metni!Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@