Dar Gelirlilere Yeni Yıl Hediyesini TOKİ Veriyor! 180 Ay Vadeyle Satılık 2+1, 3+1 Ve 4+1 Evler!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından vatandaşlara uygun fiyatlar ve kiradan bile ucuz taksitlerle konut satışı yapılmaya devam ediliyor. İşte TOKİ'den kaçırılmayacak yılın son fırsatları..

Toki 28.12.2021 - 19:39 28.12.2021 - 19:39 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olma imkanları son dönemlerde oldukça daraldı. Yükselen konut fiyatları ve bozulan ekonomik dengeden dolayı insanlar yüklü bir borcun altına giremiyorlar. Emlak piyasasının şartlarında bu insanların ev sahibi olmaları imkansız hale geldi. Ancak sınırlı sayıda vatandaş için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından düşük maliyetlerle konut satın alma imkanı veriliyor. 

1,1 MİLYON VATANDAŞ EV SAHİBİ OLDU!

TOKİ, Türkiye'nin 81 ilinde de uzun yıllardır konut projeleri gerçekleştiriyor. Kurum olarak vatandaşa ucuz konut satışı misyon edinilirken TOKİ'nin konut piyasasına katkısına dair rakamlar da belli oldu. TOKİ bugüne kadar gerçekleştirdiği ve tamamladığı konut projeleri ile 1,1 milyon aileyi ev sahibi yaptı. Bu aileler kira ödemek gibi ciddi bir ekonomik güçlükten bu şekilde kurtarılırken şu anda da 174 bin adet konutun inşaat aşaması devam ediyor. 

TOKİ KONUTLARI NEDEN UCUZ?

TOKİ tarafından inşa edilen konutların neden ucuz maliyetli oldukları merak ediliyor. Öncelikle TOKİ konut projelerinde arsa maliyetleri en düşük seviyede tutulabiliyor. Genellikle Hazine'ye ait araziler üzerinde inşa edilen bu projeler vatandaşların düşük maliyetle ev sahibi olmalarına imkan veriyor. Buna bir de ihale yoluyla konutların inşa ettirilmesi eklenince TOKİ konutları oldukça uygun maliyetlerle elde edilebiliyor. 

TOKİ KONUT SATIŞ İLANLARI

TOKİ tarafından yapılan konut projeleri toplu bir şekilde satışa çıkarılmıyor. Bir projede satışa çıkarılacak konutlar belirlendikten sonra belirli bir sırayla satış ilanları yayınlanıyor. Bu şekilde vatandaşlar yaşadıkları şehirlerde ucuz fiyatşa ev sahibi olma imkanı elde edebiliyorlar. Ancak TOKİ'nin sürekli güncellenen konut satış ilanlarının takip edilmesi ve başvuru süreleri içerisinde başvuruların yapılması gerekiyor. 

TOKİ'DEN SATILIK 2+1, 3+1, 4+1 EVLER

TOKİ tarafından Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde 2+1, 3+1 ve 4+1 evler satışa çıkarıldı. Bu konutların maliyet bilgileri de kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre 2+1 evlerin fiyatı 282 Bin TL'den, 3+1 evlerin fiyatı 316 Bin TL'den ve 4+1 evlerin fiyatı 470 Bin TL'den başlıyor. 

toki konut satışları

TOKİ'nin verdiği maliyet bilgilerine göre bu projeden konut sahibi olmak isteyenler yüzde 10 peşlinat ödemesi yaparak 120 ay vade, yüzde 20 peşinat ödemesi yaparak 180 ay vade imkanından yararlanıyorlar. Vatandaşlar evlerini teslim aldıktan sonra taksit ödemelerine başlıyorlar. 

TOKİ'den yapılan maliyet açıklamasında bu evleri satın alacak olanların ödemeleri gereken taksitler de bildirildi. Bu bilgilendirmeye göre 2+1 evlerden satın alan vatandaşlar ayda 1.257 TL'den başlayan taksitlerle, 3+1 evlerden satın alan vatandaşlar ayda 1.405 TL taksitle, 4+1 evlerden satın alan vatandaşlar ayda 2.091 TL'den başlayan taksitlerle ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@