Demokratik Kongo Gezi Rehberi

Demokratik Kongo'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Demokratik Kongo'nun tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Demokratik Kongo Gezi Rehberi

Demokratik Kongo'da nerelere gidilir, gezilecek yerler nereler? Demokratik Kongo'nun tarihi ve doğal güzellikleri nereler?

Demokratik Kongo’da gezilecek yerler turistler tarafından Afrika ülkesi olması nedeniyle pek tercih edilmese de Dünya’yı tanımak isteyen herkesin görmesi gereken güzellikler barındırmaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti Afrika Kıtasının ortasında bulunan 2,5 milyon kilometrekare yüz ölçüme sahip bir ülkedir. 80 milyona yaklaşan nüfusu ile oldukça kalabalık olan ülkenin resmi dili Fransızca olup ülkenin farklı bölgelerinde yerel diller de konuşulmaktadır. Ülkede Müslümanlar azınlıkta olup zamanında Fransızların sömürgesi olması nedeniyle Katolik Hristiyanlar nüfusun yarısını oluşturmaktadır. Umuma mahsus pasaport hamilleri, Demokratik Kongo seyahati öncesinde ülkemiz Büyükelçilik ve Konsoloslukları aracılığıyla verilen Demokratik Kongo vizesi alarak seyahatlerini gerçekleştirmelidirler.Demokratik Kongo’da Gezilecek Tarihi YerlerDemokratik Kongo Gezi Rehberi - Resim 1Başkent Kinşasa’da önemli miktarda Demokratik Kongo Cumhuriyeti nüfusu bulunmaktadır. Bu nedenle gezilecek yerler Başkent çevresinde yoğunlaşmakla birlikte ülkenin sahip olduğu el değmemiş doğal güzellikler ülkenin geneline yayılmıştır. Her ne kadar doğal güzellikleri ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ni tanımış olsa da ülkenin tarihini bulabileceğiniz Demokratik Kongo’daki tarihi mekanlar ziyaret edilebilmektedir.
 1. Kinşasa Ulusal Müzesi: Yaklaşık 45.000 parçanın sergilendiği müze ülkenin en çok ziyaret alınan müzesidir. Başkentte bulunan müzede ülke tarihini ve kültürel özelliklerini yansıtan sayısız sanat eserlerine ulaşabilirsiniz.
 2. Mbandaka Şehri: Bu şehirde Orta Afrika’nın 5000 yıllık yerleşimcilerine ulaşabileceğiniz bu bölgede bahsettiğimiz eski sakinler pigmelerdir. Pek çoğumuzun masallardan duymaya alışık olduğumuz pigmeler Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Mbandaka şehrinde yaşamaktadırlar. 1,50 metreden fazla olmayan boylarıyla yaklaşık 50 Bin pigmenin halen yaşadığını görmek için Mbandaka şehrini ziyaret edebilirsiniz.
 3. Cathedrale Notre-Dame Du Congo: Başkentte bulunan bu katedral pek çok kişi tarafından Paris’te bulunan katedral ile isim benzerliği açısından karıştırılmaktadır.
 4. Cathedral of Lubumbashi: Lubumbashi şehrinde bulunan bu katedral Fransız sömürgeliği döneminde yapılmış olup Katoliklere hizmet vermektedir.
 5. Eglise CBFC-Gombe: Halen Pazar Ayinlerinin düzenlendiği bu katedral mütevazi yapısıyla tarihi önemini korumaktadır.


Demokratik Kongo’da Gezilecek Modern MekanlarDemokratik Kongo Gezi Rehberi - Resim 4Kongo da yaşam ilkel bir şekilde devam etmektedir. Modernlik açısından pek zengin sayılmayan ülke her ne kadar Cumhuriyet olsa da diktatörlükle yönetilen Orta Afrika ülkesi etiketinden kurtulamamaktadır. Demokratik Kongo’daki modern mekanlar hiç yok denmeyecek sayılarda ülkede yer almaktadır.
 1. Texaf Bilembo Sanat Galerisi: Başkent Kinşasa’da bulunan bu sanat galerisi ülke insanlarını konu alan pek çok resmin yanında çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir. Ülke hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz bu galeriyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 2. Congoloisirs: Yine Başkent Kinşasa’da bulunan bir diğer modern mekanımızı tanıtmaya sıra geldi. Eğlence parkı olarak tasarlanan bu mekanda çocuklarınızın güzel vakit geçireceği pek çok balondan yapılmış park malzemeleri bulunmaktadır.
 3. Goethe Instute: Kinşasa’da bulunan bu mekanda farklı tarzda yapılmış sanat eserleri ve tablolar sergilenmektedir.
 4. La Premier Shopping Mall: Alışveriş tutkunlarının yerel halk tarafından imal edilen kıyafet ve el aletlerinin yanı sıra heykellerin ve maskelerin de satın alınabileceği bu mekanda satın alacaklarınızı çok beğeneceksiniz.
 5. Serpents du Congo: Başkent Kinşasa’da açık hava hayvan müzesi diyebileceğimiz bu mekanda zehirli sürüngen türleri sergilenmektedir. Çalışanların nezaretinde dünyanın en tehlikeli sürüngenlerini yakından tanıma fırsatı bulabileceğiniz gibi onlara dokunarak farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.
 6. Marche Nouveau DAIPN: Kinşasa’da bulunan bu yerel pazarda tropik meyve ve sebzeleri satın alabilirsiniz.
 7. Gece Klüpleri: Demokratik Kongo Cumhuriyeti gece hayatı başkent Kinşasa’da canlıdır. Barlar ve gece kulüplerinde renkli geceler sizi beklemektedir.


Demokratik Kongo’da Gezilecek Doğal GüzelliklerDemokratik Kongo Gezi Rehberi - Resim 6Kinşasa Demokratik Kongo Cumhuriyeti için büyük öneme sahiptir. Pek çok tarihi ve modern yapılar başkentte yoğunlaşırken sıra Demokratik Kongo’daki doğa harikaları konusuna gelince durum farklılaşmaktadır. Ülke başlı başına el değmemiş doğasıyla sadece Afrika Kıtasında bulabileceğiniz güzellikleri sizlere sunmaktadır.
 1. Virunga Ulusal Parkı: 1979 yılından beridir UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan ulusal park, 8 Bin kilometrekareye yakın alanda yer almaktadır. Kuzeyinde ve güneyinde dağlarla kaplı bölgede meydana gelen kaçak avlanmalar yüzünden tür eksilmesine maruz kalsa da gorillerin korunması amacı ile günümüzde kullanılmaktadır.
 2. Lola Ya Bonobo: Yetim kalan cüce şempanzeleri korumak amacıyla 1994 yılında kurulan bu bölgede cüce şempanzeleri yakından tanıyabilirsiniz.
 3. Maiko Ulusal Parkı: 11 Bin kilometrekare alana sahip olan bu ulusal park ülkenin en uzak noktasında yer almaktadır. Yeşilliği ile ziyaretçileri büyüleyen bölgede fil, şempanze, okapi, goril ve Kongo tavuskuşu türleri yer almaktadır.
 4. Kahuzi-Biega Ulusal Parkı: 6 Bin metrekare alanı kapsayan ulusal parkta nesli tükenmek üzere olan doğu ova gorilleri yaşamaktadır. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan bu ulusal parka düzenlenen turlara katılarak eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.
 5. Boyoma Şelaleleri: Lualaba Nehri üzerinden akan şelaleler 61 metre yüksekliği ile sizi büyüleyecek bir manzaraya sahiptir. Dilerseniz şelalede avlanan balıkçılara katılabilirsiniz.
 6. Idjwi Adası: 250 Bin kişinin yaşadığı adayı keşfetmeden Demokratik Kongo seyahatini bitirmemelisiniz. 340 kilometrekare yüz ölçüme sahip bu ada size dolu dolu bir gün yaşatmaya yetecektir.
 7. Nyiragongo Dağı: Virunga Ulusal Parkı sınırları içerisinde yer alan bu volkanik dağın zirvesi 3.470 metredir. Ülkenin simgesi olan bu dağı keşfeden çok sayıda turiste katılabilirsiniz.
 8. Albert Gölü: Kıtanın en büyük 7. Gölünün enfes manzarasının tadını sonuna kadar çıkartabilirsiniz.
 9. Kisangani: Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin bir şehri olan bölgenin nehirleri ve el değmemiş doğası keşfedilmeyi haketmektedir.
 10. Zongo Şelalesi: Başkent Kinşasa’da bulunan şelale Atlas Okyanusu’na dökülmektedir. Bu manzarayı kaçırmak istemezsiniz.


Demokratik Kongo’nun Meşhur YemekleriDemokratik Kongo Gezi Rehberi - Resim 8Demokratik Kongo sokaklarında dolaşırken tezgahlarda satılan ağaç kurdu, timsah eti ve başka pek çok ürün midenizi bulandıracak olsa da kendinize yiyecek bir şeyler de bulabileceksiniz. Pazarlarında satılan pirinç, şeker, un ve yerel tropikal meyvelerle kendi yiyeceğinizi kendiniz yapabileceğiniz gibi Demokratik Kongo’nun geleneksel yemekleri içerisinde damak tadınıza hitap edecek yemek çeşitleri bulabileceksiniz. Ülkede yer alan deniz mahsulleri başta olmak üzere sayısız restoranda kendinize yiyecek pek çok şeyi bulabilirsiniz.
 1. Moambe: Ülkenin en önde gelen geleneksel yemeği olan Moambe fındık, yer fıstığı, pirinç, balık, muz ve acı biber kullanılarak hurma yağında pişirilen tavuk yemeğidir. İçeriğinden de anlaşılacağı gibi Moambe’yi denemekten hoşlanabilirsiniz.
 2. Piri Piri: Acı biber ve baharatlar kullanılarak hazırlanan bir tavuk yemeğidir.
 3. Saka Saka: Manyok bitkisinin yapraklarının yer fıstığı ezmesi kullanılarak hurma yağında pişirildiği bir aperatif türüdür.


Demokratik Kongo’ya Gidince Mutlaka YapılacaklarDemokratik Kongo seyahatinizin sonuna geldiğinizde gerçekleştirdiğiniz seyahatin memnuniyet derecesini Demokratik Kongo’da yapmadan dönmemeniz gerekenler listesi belirleyecektir. Listede yer alan tüm maddeleri eksiksizce yerine getirdiğinizden eminseniz artık ülkenize rahatça dönebilirsiniz.
 1. Ülkenin tüm doğal güzelliklerini ve balta girmemiş ormanlarını keşfedin.
 2. Pigme kabilesini ziyaret ederek bu anları ölümsüzleştirin.
 3. Cüce şempanzeleri besleyin.
 4. Yerel balık avcılarına katılarak sizde avlanın.
 5. Dünya’nın en tehlikeli sürüngenlerine dokunmaktan korkmayın.
 6. Ülkenin el yapımı ve yöresel ürünlerinden hatıralık alışverişlerini ihmal etmeyin.


Demokratik Kongo’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerSeyahat öncesinde ve seyahat sırasında size vereceğimiz Demokratik Kongo’daki tatiliniz için uyarılar bölümüne dikkat etmemeniz halinde gerçekleştirdiğiniz tatiliniz pek çok sağlık sorununa neden olacağı gibi can güvenliğinizi de tehlikeye atacaktır.
 1. Özellikle Sarı humma aşısı vurulmadan seyahatinizi gerçekleştirmeyin.
 2. Ülkedeki Ebola virüsüne karşı dikkatli olun.
 3. Ülkenin doğu ve orta kesimlerinde etkili olan silahlı örgütlere karşı dikkatli olun. Gerekirse bu bölgelere gitmeyin.
 4. Doğa harikalarını keşfederken mutlaka rehberlerden ve turlardan faydalanın.
 5. Ülkenin büyük bölümü yoksul olduğu için yanınızda yüksek miktarlarda para taşımayın.