Deprem Uzmanı Açıkladı! Son Kartal Depremi Büyük İstanbul Depremini Tetikledi Mi?

İstanbul'un kartal ilçesinde dün gerçekleşen depremin ardından bu depremin öncü deprem olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu son depremi değerlendirerek bundan sonrası için yorumlarda bulundu. 

Gündem 20.06.2021 - 17:49 20.06.2021 - 17:49 Serhat Karaman

İstanbul'un Kartal ilçesinde dün bir deprem meydana geldi. Bu deprem AFAD Deprem Dairesi tarafından 3,9 büyüklüğünde, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından ise 4,2 büyüklüğünde olduğu açıklandı. Yıkıcı etkisi olmayan deprem İstanbul'da bazı riskli binalarda hasarlar meydana getirdi. Bu depremin ardından ise gözler deprem uzmanlarına çevrildi. 

KARTAL DEPREMİ ÖNCÜ DEPREM Mİ?

İstanbul Üniversitesi'nden emekli olan Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu son depremi değerlendirerek, “Bu deprem için öncü de artçı da diyemeyiz. Bir deprem oldu diye onu öncü olarak göremeyiz. Birkaç deprem olsaydı veya giderek büyüyen depremler olsaydı işte o zaman ona öncü deprem diyebilir ona göre uyarıda bulunabilirdik.” dedi. 

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ SON DEPREMLE TETİKLENDİ Mİ?

Depremin olası büyük İstanbul depremini tetikleyebileceği şeklinde sorulara da yanıt veren Oğuz Gündoğdu, “Marmara'da biz 7 büyüklüğünde bir deprem bekliyoruz. Dolayısıyla meydana gelen küçük depremler herkesi endişelendiriyor. Son depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı ile herhangi bir ilişkisi yok. Bu sadece Kartal'daki yerin sıkışması sonucu enerji boşalması yoluyla meydana gelmiş bir depremdir. Zaten arkasının gelmediğini de gördük. Marmara'daki faqyların hepsi 1999'da tetiklendi ve bitti. Şimdi büyük kırılmayı bekliyorlar.” ifadelerini kullandı. 

BÜYÜK DEPREMİN MERKEZ ÜSSÜ NERESİ OLACAK?

Büyük depremin merkez üssüne dair beklentisini de açıklayan Oğuz Gündoğdu, “3-4 yıldır Marmara'nın tabiatını değiştirdiğini görüyoruz. Bir sürü yeni depremler oluyor. Ancak bunlar öncü değil. Mesela Silivri'de 5,8 şiddetinde deprem olmuştu. İşte o deprem için öncü yani haberci deprem diyebiliriz. Kırılmayı beklediğimiz merkez zaten Silivri ve Kumburgaz olacak. Bu düşüncemizi değiştiren bir deprem olmadı. İstanbul'da son büyük deprem 1876'da oldu. Onunda yıkıcı etkisi çok büyüktü.” şeklinde konuştu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@