DHMİ İstanbul Havalimanı Açıklaması Yaptı, Uçaklar Neden İnemedi?

Hava koşulları nedeni ile İstanbul Havalimanına bazı uçaklara iniş izni verilmemesi sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Spekülatif haberlerin ardından DHMİ açıklama yayımladı.

GÜNDEM 18.05.2019 - 16:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Hava koşulları nedeni ile İstanbul Havalimanına bazı uçaklara iniş izni verilmemesi sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Spekülatif haberlerin ardından DHMİ açıklama yayımladı.

İstanbul'da yaşanan olumsuz hava koşulları nedeni ile uçak seferlerinde yaşanan aksamalar sosyal medyada kısa sürede büyük eleştirelere neden oldu. TMMOB tarafından "biz uyarmıştık" paylaşımı kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşılırken DHMİ konu hakkında açıklama yayımlayarak tüm iddiaları reddetti. 468 Seferden Sadece 8 Tanesi Başka Havalimanlarına Yönlendirildi Konu hakkında sosyal medyada kısa sürede olumsuz paylaşım sayısı artınca konu hakkında DHMİ  "Hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı'nda değil, tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır.İstanbul Havalimanı'nda 468 seferden sadece 8'i, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise 94 seferden sadece 2'si 'divert' edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir"  açıklaması ile iddiaları yalanladı. TMMOB "Biz Uyarmıştık! Olayın fitili TMMOB resmi hesabı üzerinden yapılan paylaşım ile ateşlendi. Paylaşımda "Bugün yoğun rüzgar nedeniyle uzun süre İstanbul Havalimanı'na iniş yapılamamış, bazı uçaklar farklı havalimanlarına yönlendirilmiştir. 2014 tarihli Teknik Raporumuzda bölgedeki rüzgarların yaratacağı tehlikeye dikkat çekmiştik. Onlar bilime değil, müteahhitlere kulak verdiler..." denilerek bölgenin uçuşa uygun olmadığı ididası bir kere daha gündeme getirildi. 

DHMİ "İddialar Doğru Değil" Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımların ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi iddiaları reddederek bunun rutin bir proesedür olduğun usöyleyerek "Bu nedenle söz konusu CB bulutlarının oluştuğu tüm hava sahalarında hava trafiğinin bekletilmesi, kalkışların durdurulması ya da gerektiği durumlarda trafiklerin başka meydanlara yönlendirilmesi zorunluluk arz etmektedir.Söz konusu hava olayının yaşanacağı saatlerde sadece İstanbul Havalimanı'nda değil, tüm İstanbul hava sahasında uçuş can ve mal emniyetinin sağlanmasını teminen önlemler alınmıştır. Bu doğrultuda İstanbul Havalimanı'nda 468 seferden sadece 8'i, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ise 94 seferden sadece 2'si 'divert' edilerek başka havalimanlarına yönlendirilmiştir.Bu süreçte kuruluşumuz personelinin özverili çalışmaları sayesinde hiçbir emniyetsizlik yaşanmamıştır" açıklamasını yayımladı. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@