Diyanet Sanal Hac Tartışmalarına Noktayı Koydu: Arkeoloji Müzesini Nasıl Geziyorsak Öyle!

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Ume Hizmetleri Genel müdürü Remzi Bircan, Metaverse ile Kabe'nin ziyaret edilebileceğini ancak bunun ibadetten sayılmadığını ifade ederek 'müze gezer gibi' dedi.

Gündem 01.02.2022 - 17:07 01.02.2022 - 17:07 Büşra Uluşen

Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan'ın kutsal toprakları Metaverse üzerinden ziyarete açtığı haberinin yayılması üzerine tepkiler çığ gibi büyümüştü. Vatandaşlar '' Uzaktan ibadet mi olur? '' derken konu hakkında bir açıklamada Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan geldi. 

'' Sanal Hacerülesved '' adı verilen Metaverse ziyaretinin gündemde tartışma yaratması üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, açıklama yaptı. 

'' METAVERSE İLE KABEYİ GEZECEĞİZ ''

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, Metaverse ile haccın olmayacağını belirterek Suudi Arabistan Hac Bakanlığı'nın bildirdiği şekilde hac yapmaya devam edeceklerini söyledi. 

Hac bakanlığından kendilerine herhangi bir bildiri gelmediğini söyleyen Bircan, '' Metaverse ile Kabe'yi gezeceğiz ancak bir ibadet söz konusu olamaz. Mesela Arafat'ın belli bir sınırı var. Siz o sınırın dışına çıkamazsınız, toprağa ayağınızın değmesi lazım '' dedi. 

sanal hac tartışması

'' ARKEOLOJİ MÜZESİNİ NASIL GEZİYORSAK ÖYLE ''

Konuya ilişkin açıklamalarına devam eden Bircan, İstanbul'da bir arkeoloji müzesinin 3D gözlük ile gezilebildiğini hatırlatarak, Sanal Hacerülesved'in de aynı şekilde gezilebileceğini söyledi. Durumun yalnızca bir gezi programı olduğu ve Kabe'yi tanıtmak için yapıldığının altını çizen Bircan, bunun tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu belirtti. 

sanal hac tartışması2

'' SANAL ALEMDEMDEN NAMAZ KILABİLİRİM DİYEBİLİR '' 

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Abdullah Tırabzon da konuya dahil olarak, ibadetin sanal gerçeklik ile kesinlikle bir olmadığını ve sanal olarak Kabe'yi ziyaret edince hacı olunmadığın dile getirdi. 

Tırabzon, Metaverse ile hac ibadeti diye bir kavramın çıkması halinde başkalarının da Metaverse ile namaz kılınabileceğini düşüneceğini ancak bunun kesinlikle geçerliliği olmayan bir durum olduğunu ifade etti. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@