Diyanetten Çok Konuşulacak Sigara Fetvası! Sigara Haram Mı, Mekruh Mu, İçmek Günah Mı?

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeni ile özel bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çok tartışılan Diyanetin sigara fetvası hakkında yeni açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 09.02.2020 - 23:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü nedeni ile özel bir açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çok tartışılan Diyanetin sigara fetvası hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Peki, sigara haram mı, mekruh mu, sigara içmek günah mı?

Sigara fiyatları 2020 listesi ile yapılan indirimler ve sigayara 6 lira zam iddiaları gündemde tartışılmaya devam ediyor. Bu tartışmaların zirveye ulaştığı dönemde Türkiye 9 Şubat 2020 Dünya Sigara Bırakma Günü için özel etkinlikler düzenleyerek herkesi sigarayı bırakmaya davet etti. DİYANET BAŞKANI ALİ ERBAŞ'TAN SİGARA HARAMDIR AÇIKLAMASI! İstanbul'da düzenlenen özel bir toplantıya katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş sigara tiryakilerine çağrıda bulanarak sigaranın hem zararlı hem de haram olduğunu açıkladı. Erbaş açıklamasında "Can almaya devam eden sigara, dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne sebep olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün dünyada her yıl 8 milyondan fazla kişinin sigaradan dolayı hayatını kaybettiğine, diğer bir ifadeyle sigaranın her dört saniyede bir kişiyi öldürdüğüne dair açıklaması durumun vahametini gözler önüne sermektedir.Sigaraya haram diyoruz ama delillerimiz var. Düşünebiliyor musunuz Dünya'da her yıl 8 milyon insanı öldüren bir madde var. Sadece Türkiye'de 100 bini aşkın insan ölüyor. Maide suresi 32, 'Kim ki yer yüzünde, inancı, inancı, mezhebi dini ne olursa olsun bir kimseyi öldürürse haksız yere, bütün insanları öldürmüş gibi olur' diyor ayette. Sadece 100 bin kişiyi öldüren bir madde için bu katildir, katletmek de haramdır demek zor bir şey mi?" sözleri ile çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı. SİGARA HARAM MI, MEKRUH MU?Konu hakkında İslam dünyası da ikiye bölünürken bazı din adamları mekruh bazıları da haram açıklamasında bulunuyordu. Bugün Diyanet İşleri Başkanı Erbaş açıklamasında sigara haramdır ifadelerini kullandı. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@