Doğalgaz Fiyatları Bir Günde Yüzde 42 Zamlandı! Türkiye'de Fiyatlar Değişecek Mi?

Doğalgaz fiyatları savaşın başladığı gün içinde yaklaşık yüzde 42'lik zam ile yükseldi. Bir gece önce 88 Euro olan fiyatlar savaş sonrası gün içinde 125 Euro bandını gördü.

Gündem 24.02.2022 - 17:44 24.02.2022 - 17:45 Mustafa Karagöz

Enerji piyasaları da Rusya Ukrayna savaşını takip ediyor. Yükselme eğiliminde olan enerji fiyatları Rusya Ukrayna savaşının fiilen başlamasının ardından sert sıçramalar gösterdi.

Rusya'nın en önemli kozlarından birisi olarak gösterilen doğalgaz alanında ise değer artışları bir günlük süreçte yüzde 42 bandına ulaştı. Günün ilk saatlerinde ani yükselişler gösteren fiyatlar ilk olarak yüzde 30 artmıştı. Daha sonra bu yükselme devam etti. 

AVRUPA'YA SATILAN DOĞALGAZIN FİYATI 88 EURO'DAN 125 EURO'YA ÇIKTI

Rusya ile Ukrayna geriliminin derinleşmesi savaşa dönüşmesinin ardından doğalgaz satış rakamları da değişti. Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören mart vadeli kontratların fiyatı savaştan bir gün önce 88 Euro ile tamamlanmıştı. Sabah saatlerinde savaş haberinin gelmesi ile birlikte artan fiyatlar Türkiye Saati ile 16.45 sularında 125 Euro olarak güncellendi. Bu fiyat artışıyla birlikte Avrupa'da doğal gaz kontratlarının fiyatı dünkü kapanışa göre yüzde 42 yükselmiş oldu. 

Avrupa Ülkelerinin Yüzde 40'ı Rus Doğalgazı Alıyor

Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan doğalgaz fiyat artışları ciddi bir sorun olarak görülüyor. Zira AB üyesi ülkelerin doğalgaz ihtiyacının yüzde 40'lık bölümü Rus Doğalgazı ile karşılanıyor. 

Doğalgaz fiyatlarının artmasında temel etmen ise Avrupa'ya gaz tedarikine yönelik endişelerin artması olarak gösteriliyor. 

TÜRKİYE'DE FİYATLAR ARTAR MI?

Türkiye Rusya ile yapmış olduğu uzun vadeli anlaşmalar kapsamında belirli fiyatlar üzerinden doğalgaz alıyor. Türkiye için ayrıca farklı ülke seçenekleri de mevcut. Son olarak Türkiye İran'dan altığı gazda yaşanan teknik sorun nedeniyle Azerbaycan'dan gaz almıştı. Ek seçenekler ve uzun vadeli anlaşmalar kapsamında Türkiye'de kısa vadede doğalgazda fiyat artışları beklenmiyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@