Doğum Borçlanması İle Emeklilik Yaşı Düşer Mi, Erken Emeklilik Olur Mu?

EYT son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken vatandaş erken emekli olabilmek için yeni yöntemler aramaya devam ediyor.

GÜNDEM 15.11.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

EYT son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ederken vatandaş erken emekli olabilmek için yeni yöntemler aramaya devam ediyor. Kadınlara erken emeklilik hakkı konusunda araştırma yapılırken doğum borçlanması en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Detaylar haberimizde!

Kadınlarda erken emeklilik en çok araştırılan konuların başında yer alırken doğum borçlanması konusunda da çok sayıda soru yöneltiliyor. Doğum Borçlanması İle Erken Emekli Olunur Mu?Konu hakkında bir soru da Sözcü Gazetesi yazarlarından Sezgin Özcan tarafından yanıtlandı. Özcan bir takipçisi tarafından yöneltilen "Annem 31 Ekim 1962 doğumlu olup, sigorta girişi 1 Temmuz 1984'tür. Toplam sigortalı prim gün sayısı 2629 gün. 7 Mayıs 1995'te ikiz çocuk doğurmuş. Halen sezonluk olarak bir yerde çalışıyor. Çocuk borçlanması yaparak emekli olma ihtimali nedir? Nasıl bir yol izlemeliyiz?" sorusunu yanıtladı. Takipçisi tarafından gelen soruyu yanıtlayan Özcan "anneniz 971 gün daha prim ödeyerek prim gününü 3600 güne tamamlayıp, 58 yaşını dolduracağı 31 Ekim 2020 tarihinde SSK statüsünden emekli olabilir.Eksik prim günü için doğum borçlanması yapabilir. Ancak ikiz doğumlar fazla borçlanma hakkı vermiyor. Bir çocuk borçlanması olarak değerlendiriliyor. Buna göre, çocukların doğum tarihinden itibaren 2 yıl içinde prim ödemesi yoksa 720 gün borçlanma yapabilir.2 yıllık süre içinde prim ödenmiş süreler varsa, 720 günden prim ödenmiş sürelerin düşülmesi sonucu kalan süre kadar borçlanma yapabilir. Borçlanma sonrasında eksik kalan süre için de isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödeyebilir" açıklamasında bulundu. Kadınlarda Doğum Borçlanması Eksik Prim Gün Sayısını Tamamlamak İçin YapılırKadınlara doğum borçlanması sadece eksik prim gün sayısını tamamlamak için kullanılıyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@