Dolandırıcıların bayram mesaisi başladı! 'Bayram ikramiyeniz tanımlandı' mesajına dikkat!

Emniyet Genel Müdürlüğü telefon dolandırıcılarına karşı uyardı. Bayram öncesi binlerce liranızdan olmak istemiyorsanız bu mesaja itibar etmemeniz gerekiyor.

Teknoloji 30.04.2022 - 19:55 30.04.2022 - 19:55 Büşra Uluşen

Bayram öncesinde telefon üzerinden yapılan dolandırıcılıklara dikkat. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bayram öncesinde kısa mesaj ya da internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklara karşı uyarı yapıldı. Vatandaşların cep telefonlarına gönderilen kısa mesajların altında yer alan linkler ile binlerce liralık dolandırıcılık yapılıyor. 

Bayram ikramiyeniz tanımlandı mesajına dikkat!

Ramazan bayramından önce vatandaşların cep telefonuna ' bayram ikramiyeniz tanımlandı' şeklinde kısa mesaj gönderildiği öğrenildi. Mesajla birlikte gödnerilen linkler aracılığı ile vatandaşların tuzağa düşmesi sağlanarak kişisel bilgileri ele geçirilebiliyor ve banka hesaplarından paraları çekilebiliyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda, cep telefonuna gelen ' bayram ikramiyeniz tanımlandı ' şeklindeki mesajlara dikkat edilmesi ve mesajın altındaki linke kesinlikle tıklanmaması gerektiği bildirildi. Bunun yanında bayram öncesinde oluşturulan sahte sosyal medya hesapları ile bağış veya yardım isteyen, kendilerini hasta yakını ya da ihtiyaç sahibi olarak gösteren kişilere karşı dikkatli olunması gerektiği ifade edildi. 

Güvenilir olmayan mesaj ve içeriklere itibar edilmemesi, sahte içerikler kullanılarak aldatıcı vaatlerde bulunabilecek dolandırıcılar ile kişisel verilerin ve banka hesap bilgilerinin paylaşılmaması gerektiğinin altı çizilirken, bağış veya yardım toplmaya çalışan sahte sosyal medya hesaplarına ve telefonlara gönderilen kısa mesajlardaki sahte linklere karşı dikkatli olunması gerektiği bildirildi.

Vatandaşların kendisinden yardım talep eden ya da kurumları taklit ederek para isteyen kişilere itibar etmemesi ve yardım isteyen yerlerin doğruluğunun kanıtlanması isteniyor. 

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün uyarıları doğrultusu ışığında cep telefonunuza ' bayram ikramiyeniz tanımlandı ' şeklinde bir mesaj geliyorsa linke kesinlikle tıklamamalı ve mesajı hemen silmelisiniz.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@