Doları Düşüren Tek Merkez Bankası Başkanı Olmuştu! Naci Ağbal Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Olarak Atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı görevinden alınan Naci Ağbal'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı - Bakanlık Müşaviri görevine atandığı ortaya çıktı.

Gündem 02.11.2021 - 11:07 02.11.2021 - 11:07 Gülcan Özer

Dolar kurunda yaşanan baş döndürücü yükselişin ardından Murat Uysal, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden alınmış yerine Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştı. Merkez Bankası Başkanı olarak göreve gelişi ile beraber dolar kurunda sert bir düşüş yaşanan Ağbal son 4 başkan içerisinde dolar kurunu tek düşüren Merkez Bankası Başkanı olarak kayıtlara geçerken son faiz artırımı kararı ile Erdoğan tarafından görevden alınmıştı. 

Naci Ağbal, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atandığında 1 dolar 8.59 TL fiyatı ile işlem görürken görevden alındığına ise dolar kurunu 6,98 liraya kadar çekmeye başarmıştı. Merkez Bankası Mart ayı toplantısı ile 200 baz puan faiz artırımı yaparak yüzde 17 olan politika faiz oranını yüzde 19 seviyesine çekmişti. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI GÖREVİNDEN ALINAN NACİ AĞBAL'IN YENİ GÖREVİ NE?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayı PPK toplantısı ile 200 baz puan faiz artırımı kararı alan Naci Ağbal politika faiz oranını yüzde 19 seviyesine çektiği hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hafta sonu imzalanan kararname ile görevden alınmıştı. 

naci ağbal

Naci Ağbal'ın yeni görevi belli oldu. Twitter hesabındaki kişisel bölümünü güncelleyen Naci Ağbal yeni görevini Hazine ve Maliye Bakanlığı - Bakanlık Müşaviri olarak revize etti. Naci Ağbal Merkez Bankası Başkanı olarak atanmadan önce de mecliste bütçe bölümünde görev alıyordu. Naci Ağbal'ın yeni görevi kamuoyunda yankı uyandırdı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@