E-Devlet İsim Ve Soy İsim Değişikliği Nasıl Yapılır? Ad Soyad Değişikliği Başvuru Ekranı!

Türkiye'de vatandaşların mahkemesiz isim ve soy isimlerini değiştirme hizmeti e-devlet platformuna taşındı. Mahkemesiz ad soyad değiştirme nasıl yapılır? E-devlet isim soy isim değiştirme ekranı...  

Gündem 11.10.2021 - 04:00 11.10.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bazı vatandaşların isimlerinde ve soy isimlerinde nüfus memurlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı imla ve anlam yanlışlıkları bulunuyor. Bu konuda önceki yıllarda değişiklik yapılması uzun yıllar sürebiliyordu. Çünkü vatandaşlar isim ve soy isimlerini değiştirebilmek için mahkemeye başvurmak zorunda kalıyorlardı. Bu uygulamada bir yenilik yapılarak vatandaşlar isimlerini ve soy isimlerini herhangi bir mahkeme süreci yaşanmadan değiştirme imkanı getirildi. 

İSİM VE SOY İSİM DEĞİŞİKLİĞİ HİZMETİ E-DEVLET SİSTEMİNE TAŞINDI!

Türkiye'de devlet hizmetlerinin elektronik ortama taşınması için e-devlet platformu üzerinde sürekli bir güncelleme yapılıyor. Yapılan son güncelleme ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün hizmetleri arasına “İl/İlçe İdare Kurulu Kararı İle Ad veya Soyadı Düzelttilmesine İlişkin Başvuruların Alınması” hizmeti de eklendi. Bu hizmeti kullanan vatandaşlar herhangi bir mahkeme sürecine maruz kalmadan isim ve soy isimlerini değiştirebilecekler. 

E-DEVLET İSİM VE SOY İSİM DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

İsim ve soy isim değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle sisteme giriş bilgilerini kullanarak e-devlet platformuna giriş yapmalılar. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kurumlar sekmesinden bulunarak seçilir.Bu seçimin ardından  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından e-devlet üzerinden verilen hizmetler listelenir. 

Açılan hizmetler ekranında  İl/İlçe İdare Kurulu Kararı İle Ad veya Soyadı Düzelttilmesine İlişkin Başvuruların Alınması hizmeti seçilir. Bu seçimin ardından yönergeler takip edilerek işlem tamamlanır. Böylelikle vatandaşlar isim ve soy isim değişikliği yapabilirler.

isim soy isim değişme e devlet

AD SOYAD DEĞİŞTİRME HİZMETİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Vatandaşlar mahkeme olmadan isim ve soy isimlerini değiştirebiliyorlar. Ancak bunun belirli bir süresi bulunuyor. İlk defa 2017 yılında uygulamaya sokulan bu hizmet ile 275 bin vatandaş soyadını ve 121 Bin vatandaş da ismini değiştirdi. Bir kereye mahsus olan bu uygulama için zaman içerisinde iki defa süre uzatımı yapıldı. Yapılan son değişiklikle vatandaşlar mahkeme kararı olmadan isimlerini ve soy isimlerini 6 Aralık 2022 tarihine kadar değiştirebilecekler. Herhangi bir süre uzatılması olmazsa mahkemesiz isim ve soy isim değiştirme 6 Aralık'ta sona erecek. Ancak bu uygulamanın süresiz olarak düzenlenmesi de ihtimaller arasında yer alıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@