Ege Bölgesi Beşik Gibi! AFAD Muğla Datça'da Deprem Olduğunu Açıkladı!

Ege Bölgesi'nde dün geceden itibaren başlayan depremler devam ediyor. Bölgede çok sayıda deprem meydana gelirken son olarak deprem haberi Muğla'nın Datça ilçesinden geldi. 

GÜNDEM 22.07.2021 - 17:55 22.07.2021 - 18:01 Engin Uzunoğlu

Deprem kuşağında ektif fay hatları üzerine kurulu olan Türkiye depremlerle sarsılmaya devam ediyor. Dün gece Ege Bölgesi'nde başlayan depremler bugün de devam etti. Son olarak saat 17:16'da Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında bir deprem meydana geldi.

MUĞLA DATÇA'DA DEPREM

Gerçekleşen depremler hakkında anlık bilgilendirmeler AFAD Deprem Dairesi tarafından yapılmaya devam ediliyor. AFAD'ın verdiği bilgilere göre bugün saat 17:16'da Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında Ege Denizi'nde bir deprem meydana geldi.

AFAD VE KANDİLLİ DEPREMİN ŞİDDETİNİ FARKLI AÇIKLADILAR

AFAD Deprem Dairesi gerçekleşen depremin şiddetinin 4.2 olduğunu duyurdu. Depremin derinliği ise 41 km olarak açıklandı. 

Kandilli Rasathanesi Ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bilgilendirmede ise depremin şiddetinin 4.6 olduğu bildirildi. AFAD ve Kandilli arasında zaman zaman böyle farklı açıklamalar yapılabiliyor. 

afad deprem açıklaması-2

İzmir Karaburun'da meydana gelen depremin ardından son 24 saat içerisinde Ege Bölgesi'nde 50'den fazla küçük ve orta büyüklükte deprem meydana geldi. Bu depremlerin büyük bir depremin habercisi olabileceğine dair de büyük bir endişe yaşanmaya başlandı. 

6.9'LUK DEPREM BEKLENTİSİ

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bir değerlendirmede bulunarak, “Karaburun ve Midilli arasında uzun zamandır bir deprem olacağına dair beklentimiz vardı. Karaburun'un 7.2 şiddetinde bir deprem üretmesi gerekiyor. Ancak daha küçük depremler ürettiği için gerginlik boşaltılamadı. 

Gerginlik boşaltılamadığı için bölgede 6.9 şiddetinde bir deprem üretilebilir. Bunun ne zaman olacağını ise kimse bilemez. Şu anda olan depremler depremcik düzeyinde sarsıntılardır. Bu depremler önceki depremlerin artçılarıdır ve devam edeceklerdir. Artçı depremler 5 yıl bile sürebilir. Zamanını bilmediğimiz bir tarihte bu bölgede şiddetli bir deprem olacaktır.” dedi. 

CAN VE MAL KAYBI YOK

Öte yandan Muğla'nın Datça ilçesinde meydana gelen son depremin sonucunda şu an akadar herhangi bir can ve mal kaybı olduğuna dair resmi makamlara herhangi bir ihbarda bulunulmadı. Sarsıntıyı hisseden vatandaşlar bulundukları yapıları panikle terketseler de olumsuz bir durum meydana gelmedi. 

Ege Bölgesi'nde devam eden depremlerin sürmesi vatandaşları tedirgin etmeyi sürdürse de bölgede kısa vadede büyük bir depremin olması beklenmiyor. Bilim adamlarının araştırmaları ve değerlendirmeleri bu açıdan vatandaşların paniklerine ve kaugılarına son verdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@