Ehliyeti Kimliğinizle Birleştirin! İşte Adım Adım Yapılacak Tüm İşlemler

Yeni tip sürücü belgesi kimlik kartına yükleniyor. Nüfus İdaresi Müdürü son açıklamasında vatandaşların bu işlemi tamamlayarak ehliyet taşımalarına gerek olmadığını hatırlattı.

Gündem 06.09.2021 - 10:14 06.09.2021 - 11:52 Mustafa KARAGÖZ

Yeni çipli kimlik kartları çok önemli kullanım avantajları sunuyor. Bu avantajlardan bir tanesi de ehliyetlerin de kimlik kartına tanımlası. Bu sayede sürücüler ehliyetle olan işlemlerini kimlik kartını göstererek tamamlıyorlar. 

NÜFUS İDARESİ MÜDÜRÜ AYGÖL'DEN HATIRLATMA

İçişleri Bakanlığı Nufüs ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürü Şefik Aygöl sosyal medya hesabı üzerinden bir paylaşımda bulunarak yeni kimlik kartları hakkında hatırlatmada bulundu. Şefik Aygöl hatırlatmasında, yeni kimlik kartlarıyla ehliyetlerin birleştirildiğini anımsatarak vatandaşlar için sunulan kolaylığı dile getirdi.

Aygöl paylaşımında "Yeni tip sürücü belgenizi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınıza ücretsiz yüklüyoruz. Sürücü belgesi taşıma yükümlülüğü ortadan kalkıyor." ifadelerini kullandı. Peki vatandaşlar ehliyetlerini çipli kimlik kartlarına nasıl tanımlayacaklar. İşte adım adım yapılması gereken işlemler. 

EHLİYETİ KİMLİK KARTINA TANIMLAMA NASIL YAPILACAK?

Öncelikle vatandaşların bilmeleri gereken nokta yenileme süreci. Kimlik kartını halen yenilemeyenler için süreç kısıtlaması bulunmuyor. Nüfus cüzdanını çipli hale getirmek için de ilk etapta 2023 yılına kadar süre tanınsa da daha sonra bu kısıtlama kaldırıldı. Ayrıca ehliyeti yenilemek için ise 2022 yılının sonuna kadar süre verilmiş durumda. 

Adım Adım Tüm İşlemler

1-) Vatandaşlar kimlik kartı yenileme ve ehliyeti kimliğe tanımlamak için ilk yapılacak işlem randevu almak.

2-) Randevuyu Alo 199 numaralı çağrı merkezinden yada ‘randevu.nvi.gov.tr’ internet adresinden alabilirsiniz.

3-) Randevu aldıktan sonra değişim ücreti ödemesi yapacaksınız. Ödemeler Vergi Müdürlüklerine yada ‘ivd.gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden yapılabilecek.

Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Başvuru ücreti yapılacak işleme göre 30 TL ile 60 TL arasında. Kimlik yenileme: 30 TL. Evlilik nedeniyle kimlik değişimi: 30 TL. Eskiyen kimliği değiştirme: 30 TL. Çipli kimlik kaybedilmişse: 60 TL. Eski tip kimlik kaybolursa: 30 TL. Yeni bebek için kimlik çıkarmak için ücret ödenmiyor.

4-) Başvuru ücreti ödeyenler daha sonra evrakları derleyecekler. Nüfus cüzdanı, olmauanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı. 1 adet biyometrik fotoğraf ve değişim ücretini ödediğiniz dekont. 

5-) Bu evrakları tamamlayanlar randevu saatinde başvurularını yapacaklar. 

6-) Yeni kimlikler bir iki gün içerisinde adresinize gönderilecek. 

Ayrıca vatandaşların bu işlemi gerçekleştirebilmesiiçin Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK) ve sürücü belgesini (Yeni nesil sürücü belgesi)  01.01.2016 tarihinden sonra alınmış olması gerekmektedir.

Son Kullanma Tarihine Dikkat

Yeni kimlikler için son kullanma tarihi bulunuyor. 10 yıl olan süre kimlik üzerinde yazıyor. Süre sonunda kimliklerin yenilenmesi gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@