Elektrik Faturanız Yüksek Geldiyse Hemen Başvurun! EPDK Müdahale Edecek!

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, elektrik faturalarında hatalı faturalandırma yapıldığına yönelik şikayet aldıklarını söyleyerek tüm faturaların incelemeye alındığını aktardı.

Gündem 12.01.2022 - 10:34 12.01.2022 - 10:34 Büşra Uluşen

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, Aralık ayında elektrik faturası fazla gelen vatandaşların kuruma şikayetlerini iletmesi üzerine aralık ayına ilişkin faturaların inceleme altına alındığını duyurdu. 

Perakende satış şirketlerinin ilk sayaç okuma tarihiyle son okuma tarihi arasındaki gün sayısına göre hesaplama yapması gerektiğinin altını çizerek, aralık ayında ne kadar gün varsa tüketimi ona göre oranlayarak eski fiyatlar üzerinden, ocak ayı için ise tüketimi ona göre oranlayarak yeni tarife üzerinden hesaplamak zorunda olduğunu belirtti. 

Tüketicilerin elektriği kullandıkları ayın tarifesine göre ödemeleri gerektiğini ancak usulsüzlük yaparak farklı ayın tarifesini uygulayan şirketlerin en ağır cezayı alacakları aktarıldı. 

TEREDDÜT YAŞAYAN VATANDAŞLAR BAŞVURU YAPABİLİR

Tarife geçişlerinde faturada belirtilen tüketime esas birim bedellerinin EPDK'nın yayımladığı tarifelere uyumlu olmaması gibi durumların meydana gelebileceğini fakat bu durumun hesaplamaya etki etmeyeceğini vurguladı. 

Yılmaz, 1 Ocak'tan itibaren geçerli olan tarifelerin aralık ayı faturalarına yansıtıldığına ilişkin şikayetler aldıklarını belirterek, şirketlerin fatura hesaplama yöntemlerinin dışına çıkmayacağının altını çizdi. 

Yılmaz, vatandaşların elektrik faturası konusunda herhangi bir tereddüt yaşamaları halinde EPDK'nın internet sitesindeki fatura hesaplama modülünü kullanmalarını ve bir hata olduklarını tespit ederlerse kuruma başvuru yapmaları gerektiğini aktardı. 

epdk başkanı mustafa yılmaz

'' HATALI FATURALANDIRMAYA KESİNLİKLE GÖZ YUMMAYIZ ''

Konu hakkında açıklamalarına devam eden Yılmaz, faturanın tanzim edildiği tarihin tutarı etkilemediğine ve tüketimin hangi tarihte yapıldığının faturalandırmada belirleyici olduğunun altını .çizerek, vatandaşların endişe duymaması gerektiğini ve tedarik şirketlerinin belirlenen tarifelerden farklı bir fatura hesaplama yaparak kendilerine ilave bir gelir oluşturamayacağını söyledi. Yılmaz, ''Hatalı faturalandırmaya kesinlikle göz yummayız, süreci titizlikle takip edeceğiz '' diyerek vatandaşları faturalarında hatalı hesaplama yapıldığını tespit etmeleri durumunda acil olarak EPDK'ya başvurmaları konusunda uyarıda bulundu. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@