Elektrik Fiyatları Yüzde 307 Arttı, 2019 Zam Rekoru Kırıldı!

Türkiye OECD ülkeleri arasında yapılan sıralamada elektrik faturalarına en çok zam yapılan ülke sıralamasında birinci oldu! Elektrik fiyatları zam rekoru kırdı.

GÜNDEM 29.07.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:14 SERHATMEDYA

Türkiye OECD ülkeleri arasında yapılan sıralamada elektrik faturalarına en çok zam yapılan ülke sıralamasında birinci oldu! Elektrik fiyatları zam rekoru kırdı.

Enerjide dışa bağımlı ülkeler arasında yer alan Türkiye sürekli olarak elektrik fiyatlarına yapılan zam haberleri ile gündeme gelmeye devam ediyor. Konu hakkında OECD ülkeleri arasında yapılan araştırmaya göre elektrik faturalarına en fazla zam yapılan ülke açık ara farkla Türkiye Oldu!Elektrik Faturalarına Yüzde 307 Zam Yapıldı Araştırma 2003 ile 2019 yılları arasını kaplarken bu tarihler arasında Türkiye'de elektrik faturalarına yüzde 307 oranında zam yapıldığı ortaya çıktı. Yapılan bu yüksek zam oranı ile Türkiye Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında elektrik fiyatları en çok zamlanan ülke oldu. OECD ülkeleri arasında elektrik, gaz ve yakıt fiyat değişimlerinin dikkate alınarak gerçekleştirilen hesaplamaların sonucunu kamuoyu ile paylaşan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu açıklanan raporu eleştirdi. Raporda Türkiye'ye en yakın ülke olan Letonya'nın yüzde 168 sınırında kalması nerede ise bize en yakın ülkeden dahi fiyatların 2 kat fazla arttığını gözler önüne serdi.Enerji Fiyatları Zam İle Enflasyonu Körüklüyor! Yapılan zamların ardından enflasyonun da yükseldiği dile getirilen raporda "Geçtiğimiz yılın verilerine bakıldığında ise; Türkiye`de zam oranı yüzde 19.4 olurken, OECD ortalamasının ise yüzde 7,5 düzeyinde kaldığı görülüyor.Bu yılın ilk 5 ayında ise Türkiye`deki artış oranı yüzde 9,9`a ulaşırken, OECD ortalaması ise yüzde 3,3 olarak şekillendi. 2019`un ilk beş ayında Türkiye`deki artış oranın OECD ortalamasının 3 katı olması endişe vericidir. Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin ardından 1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle elektriğe yüzde 15 oranında yapılan zammın da yansımasıyla önümüzdeki aylarda Türkiye`nin endeks değeri bir kez daha artacaktır.2019`un OECD ortalaması ile aramızdaki makasın giderek büyüdüğü, tüm sektörlerin temel girdisi olan enerjiye yapılan zamların enflasyonu körüklediği bir yıl olması kaçınılmaz gözükmektedir. AKP iktidara geldiği 2003 yılından bu yana uyguladığı enerji politikalarıyla ülkemizi, enerji yoksulluğu ve pahalı enerji gerçeğiyle karşı karşıya bırakmıştır. Elektrik başta olmak üzere doğalgaz ve akaryakıt zamlarıyla giderek daha pahalı enerji kullanan ülke konumuna geldiğimiz açıkça ortadadır" ifadelerine yer verildi. Ülkelere Göre Elektrik Fiyatlarında Yaşanan Artış Listesi 

 Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@