Emekli Aylıklarına Sürpriz! En Düşük İşçi Emekli Maaşı 2825 TL Olabilir Flaş Gelişme

Gündemde yer alan temel başlık asgari ücret olurken emekli aylıklarına dair bir talep geldi. Hükümete yapılan çağrı ile en düşük emekli aylığının asgari ücrete eşitlenmesi isteniyor.

Gündem 15.11.2021 - 10:59 15.11.2021 - 11:00 Mustafa KARAGÖZ

Çalışma Bakanlığı'nın öncelikli konu başlığı asgari ücret olurken en doğru zam kararının verilmesi için çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda yürütülen çalışmalara dair dönem dönem açıklama gelirken asgari ücret ile çalışanlar için sevindirici açıklamalar geldi. Asgari ücrete yönelik açıklamalar ile maaşların 3.500 TL ve 4.000 TL seviyesine çıkabileceği iddia edildi. 

EMEKLİLER İÇİN FLAŞ ZAM TALEBİ

Asgari ücrete yönelik çalışmalar bu şekilde olurken emekliler için de önemli bir talep gündeme geldi. İşte TÜED tarafından dile getirilen maaş talebi.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün bir açıklamada bulunarak emekli maaşları için isteklerini dile getirdi. Ergün yapmış olduğu konuşmasında 2002 yılında en düşük işçi emeklisinin maaşının 257 TL olduğunu o dönem ise asgari ücretin 157 TL olduğunu anımsattı.

Şuanda en düşük emekli maaşının 1500 TL olduğunu asgari ücretin de 2825 TL'de bulunduğunu vurgulayan Ergün, 2002'de asgari ücret en düşük işçi emeklisi aylığının yüzde 72'sine denk gelirken, bugün emekli aylığı asgari ücretin yüzde 53'üne denk dedi. 

TÜED Başkanı Kazım Ergün konuşmasının devamında ise emekli aylıklıklarının 2008'den sonra azaldığını söyledi. Emekli aylıklarının asgari ücretin de yarısının altına indiğini dile getiren Ergün talebini açıkladı. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün hükümete bir çağrıda bulunarak "1500 lira emekli aylığıyla yaşam mücadelesi imkansız. En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı" ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@