Emekli ve memur maaşına ek zam gündemde! Maaşlara ne kadar zam yapılacak?

Emekli aylığına ve memur maaşına yapılacak zam oranı netleşti mi? İşte milyonların merak ettiği son gelişmeler…

Gündem 25.04.2022 - 20:54 25.04.2022 - 20:56 Duygu Dilan Duman

Enflasyonun giderek arttığı ve hayat pahalılığı karşısında vatandaşların zor duruma düştüğü Türkiye’de maaşlara zam yapılması gündemden düşmüyor. Maaşlara ek zam haberi son dönemde hem sosyal medyada hem de basında geniş yankı bulmaya başladı. Emekli aylığına ve memur maaşlarına yapılacak zam oranı netlik kazandı. Türkiye’de milyonlarca vatandaşın aldığı emekli aylıkları ve memur maaşları tek tek hesaplandı.

Vatandaşlar, emekli ve memur zammı için en önemli kriterleri yakından takip etmeye devam ediyor. Son verilere göre emekli ve memurlar için ocak ayında uygulanan refah payı artışının bir benzeri temmuz ayında da gündeme gelebilir. Basında yer alan son gelişmelere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla yine 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' sözünü gerçekleştirebilmek için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Emekli ve Memur Maaşlarında Zam Beklentisi

emekli-memur-isci-maaslara-yuzde-22lik-artis-gundemde

Türkiye’de milyonlarca vatandaşı ilgilendiren emekli ve memur maaşları, ocak 2022’de sosyal refah düzenlemesi yapılarak artış göstermişti. Söz konusu düzenleme ile en düşük emekli maaşı 2 bin 500 TL’ye çıkarken, memur ve memur emeklisini zam oranı 30.95’e yükseldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu konuyla ilgili son açıklamalarıyla yine gündemdeki en önemli isim haline geldi. Memur ve memur emeklilerinin temmuz ayında ek zam alıp almayacakları konusu yüksek perdeden konuşulmaya başlandı.

Temmuzda Emekli ve Memur Zammı Ne Kadar Olacak?

2022 yılının Temmuz ayında SSK ve Bağkur emeklileri ocak ayında olduğu gibi 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Öte yandan memur ve memur emeklileri ise toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 7 oranındaki artışa ek olarak, Ocak ayında verilen yüzde 7,5 zam oranının üzerindeki enflasyon farkı alacak. Merkez Bankası’nın beklentileri doğrultusunda yüzde 34.62 oranında 6 aylık enflasyon açıklanırsa memur ve memur emeklileri yüzde 34.12 oranında zam alacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@