Emekliliğine 3 Yıl Kalanlara EYT Müjdesi! Hiç Beklemeden...

2022 EYT düzenlemesi kapsamında sağlanacak avantajın 3 yıl olması bekleniyor. Eğer düzenleme gelirse emekliliğine 3 yıl kalanlar erken emekli olabilecekler.

Gündem 06.11.2021 - 11:34 06.11.2021 - 11:34 Mustafa KARAGÖZ

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili yapılması beklenen düzenlemelere dair çeşitli modeller üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Almanya modeli emeklilik, Finlandiya modeli emeklilik yada kıdemli veya kademeli emeklilik modelleri gündemde yer alıyor. 

EYT ile ilgili son düzenleme detaylarına dair haber ise Sözcü'den geldi. EYT ile ilgili yapılan haberde hükümetin hangi modeller üzerinde durduğu ve nasıl bir çözüm önerisi sunulacağı ele alındı. 

TEK SEFERLİK BİR DÜZENLEME OLACAK

EYT ile ilgili Sözcü'de yer alan habere göre; Emeklilikte Yaşa Takılanlar için tek seferlik bir çözüm bulunacak. Öyle ki düzenleme bir defaya mahsus olacak. Çıkması beklenen düzenlemenin prim ve gün şartını tamamlamış ve yaş şartını bekleyenlere ek süre avantajı sağlaması bekleniyor. Bekleme süresinin kısaltılması şeklinde olması konuşulan düzenleme için 2 yıl veya 3 yıl avantaj gelebileceği konuşuluyor. Habere göre ayrıca prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj elde edecekler. 

6 MİLYON BEKLEYEN VAR BÜTÇE TÜM BU BEKLEYENLERİN YÜKÜNÜ KALDIRMAZ

EYT düzenlemesi kapsamında 6 milyon bekleyenin olduğu ifade edilen haberde, bütçenin bu yükü kaldıramayacağı değerlendirmesi yer aldı. Bu kaspamda EYT sorununu çözmek için kurulan masada prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için 2 yılı kalanların emekli edilip maaşlarının ödenmesi formülü de olduğu bildirildi. 

Masada olan bir diğer formülün ise emeklilik için bekleyenlerin emekli edildiğinde maaşının kesilmesi. Erken emekli edilenlerin maaşlarında kesinti olması daha sonra bu kişilerin yıllar geçtikçe hak ettikleri emekli maaşlarını alması planlanıyor. Ancak tüm bu çözüm formüllerinin halen çalışma aşamasında olduğu belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@