Emzirme Ödeneği Ne Kadar Oldu 2022? Kimler Emzirme Parası Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu 2022 yılına ait prim ve ödenek miktarlarını açıkladı. Bu kapsamda emzirme ödeneğine de zam yapıldı. Emzirme ödeneğinden faydalanmak isteyenler için başvuru şartlarını araştırdık

Emzirme Ödeneği Ne Kadar Oldu 2022? Kimler Emzirme Parası Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2022 yılında geçerli olacak yeni ödenek ve prim miktarlarını açıkladı. Genel Sağlık Sigortasından rapor parasına kadar birçok kategoride yeni ücretlendirmeler belirlendi.

Bu kapsamda annelerin sıkça araştırdığı emzirme ödeneği de artırıldı. Emzirme parası, 5510 sayılı Kanunun 16 ncı maddesinin çüncü fıkrasında, analık sigortasından sigortalı kadınlara ya da erkeğin sigortalı olmayan eşi için ödeniyor. Emzirme ödeneği aynı zamanda 'süt parası' olarak da biliniyor.

EMZİRME ÖDENEĞİ NE KADAR OLDU 2022?

Sosyak Sigortalar Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre emzirme ödeneği 2022 yılı için artırıldı. Bu kapsamda emzirme parası 316 TL oldu.

Emzirme ödeneği 2021 yılında 230 lira 70 kuruştu.

emzirme parası

EMZİRME ÖDENEĞİNİ KİMLER ALABİLİR?

Emzirme ödeneği, yeni anne olan sigortalı kadına ya da sigortalı olmayan eşinin doğum yapması durumunda sigortalı erkeğe ödenen ücrettir. Emzirme ödeneğini alabilmek için kişilerin bazı şartları karşılıyor olması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

- Hizmet akdine tabi (4/A) öalışan sigortalılar için doğumdan önceki bir yıl içerisinde eb az 120 gün kısa vdeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,

- Kendi adına ve hesabına (4/B) çalışan sigıortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçların ödenmiş olması,

- Doğumun canlı gerçekleşmiş olması,

- Emzirme ödeneği alacak annelerin doğum öncesindeki 8 hafta ve sonrasındaki 8 haftalık olmak üzere toplam 16 haftalık süreçte kesinlikle iş yerinden çalışıyor olmamaları gerekir,

- Emzirme ödeneği alabilmek için doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra gerçekleşmesi ve doğan çocuğun kmlik kartlarının çıkartılmış olması gerekir.

- Emzirme ödeneği almaya hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlayarak 300 gün içerisinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın ya da eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içerisinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

- Emzirme ödeneği hakkı, hakkın doğduğu tarihten itibaren 5 yıldır.

Başvurular ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan gerçekleştirilmektedir.

SONRAKİ HABER