Erdoğan Biden Görüşmesi Saati Yaklaşırken Masadaki Muhtemel Konular Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD başkanı Biden arasındaki görüşmeye saatler kala masadaki muhtemel konular da ortaya çıktı. Erdoğan Biden görüşmesi ne zaman, saat kaçta, Brüksel NATO Liderler Zirvesi neden önemli, NATO toplantısı ne zaman, saat kaçta, Brüksel nerede, nerenin başkenti?

GÜNDEM 14.06.2021 - 12:38 14.06.2021 - 12:38

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Biden arasında yapılacak olan kritik toplantı için geri sayım başlarken piyasalarda da Türk Lirası için olumlu hava sürüyor. ABD Başkanı olarak göreve geldikten sonra ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yüz yüze görüşme yapacak olan Biden ile ikili görüşmede çok önemli konular ele alınacak. 

BİDEN ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ NE ZAMAN, NATO ZİRVESİ SAAT KAÇTA?

Erdoğan Biden görüşmesi bugün piyasalar kapandıktan sonra gerçeleşecek. NATO Liderler Zirvesi etkinliği kapsamında başbaşa gerçekeşecek ikili görüşme ile iki ülke arasında süregelen sorunlar ele alınacak. Bu kapsamda Erdoğan Biden görüşmesi Türkiye saati ile 18:00'de yapılacak. 

BİDEN İLE ERDOĞAN ARASINDAKİ GÖRÜŞMEDE ELE ALINACAK MUHTEMEL KONULAR NELER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'e doğru yıla çıkmadan önce son açıklamalarını yaptığı havalimanında zirvede konuşulacak konular hakkında bilgilendirmede bulunmuş, 24 Nisan'ın çok olumsuz bir gelişme olduğunu belirtmiş ve Biden'e iki ülke arasında ki ilişkilerin neden böyle bir hal aldığını soracağını dile getirmişti. 

İki liderin başbaşa yapacakları ikili zirvede görüşülmesi muhtemel başlıklar şu şekilde sıralandı; 

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemi, 

F-35 programı, 

Amerika'ın Ermeni soykırımını tanıması, 

Amerika'nın Türkiye yaptırımları, 

Ekonomik iş birliği anlaşmaları, 

Suriye'de yaşanan iç savaş ve tampon bölge, 

Amerika'nın YGP 'ye verdiği destek.

BRÜKSEL NERENİN BAŞKENTİ, NEREDE?

Bu sene NATO zirvesine ev sahipliği yapacak olan şehir Brüksel olarak belirlenmişti. Brüksel Belçika'nın başkenti olup aynı zamanda Belçika'nın 3 federal bölgesi arasında yer alan Brüksel bölgesinin de başkenti olarak kabul edilmektedir. Brüksel'in kelime anlamı bataklığın içindeki yerleşim yeri olarak çevrilmekte olup yüzyıllar öncce bu bölgenin bataklık olması ve bataklığın kurutulması sonucu yerleşime uygun hale getirilmesi nedeni ile bu isim ile anılmaktadır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@