Erdoğan'a Karşı Kim Önde Kim Geride! Kılıçdaroğlu, Akşener, İmamoğlu, Yavaş

Muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oy oranlarına dair yapılan son anket sonuçları paylaşıldı.

Gündem 22.01.2022 - 12:47 22.01.2022 - 12:47 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair araştırma şirketlerinin çalışmaları devam ediyor. Birçok şirket ekonomik başlıkların önde olduğu ocak ayında farklı anketler düzenlemeye devam ediyor. Bu anketlerin büyük çoğunluğu partilerin oy oranlarının belirlenmesi amacıyla olurken farklı sorularla gündemin nabzını ölçmek isteyen şirketlerde bulunuyor. 

Bu kapsamda gerçekleştirilen bir ankette partilerin oy oranı değil, cumhurbaşkanlığı yarışı için oy oranları tahmin edilmeye çalışıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısına hangi muhalefer adayı çıkarsa yüzde kaç oy alır? sorusu belirlenmek istendi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN KARŞISINDA KİMİN YÜZDE KAÇ OYU VAR?

Kamuoyu araştırmalarıyla tanınan Türkiye Raporu, 7-13 Ocak tarihleri arasında 1500 kişiyle bir anket çalışması yaptı. Anket çalışmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İstanbuk Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile cumhurbaşkanlığı yarışına girmesi durumunda kimin yüzde kaç oy alacağı tahmin edildi. 

Anket sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Lideri Akşener'e karşı üstünlük sağlıyor. Ancak Yavaş karşısında geride gözüküyor. İmamoğlu ile de başbaşa olduğu öngörülüyor. 

İYİ Parti, CHP, SP'den oluşan millet ittifakı; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı aday gösterirse Erdoğan karşısında yüzde 41.5 oranında oy alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yüzde 37.5'te kalıyor.

Diğer isimlere karşı oluşan oy oranları tablosu ise şöyle;

cumhurbaşkanlığı anket sonucu oy

Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki anket çalışması sonunda bir açıklamada bulundu. Selçuki millet ittifakında Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda, millet ittifakında oy kullanmayacak olanların yüksek olduğunu fark ettik, dedi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@