Erdoğan'ı Sevindiren Bahçeli, Akşener ve Kılıçdaroğlu'nu Üzen Seçim Anket Raporu

Partilerin oy oranlarına ilişkin yayımlanan son seçim anketinde AK Parti'nin oy oranlarının çok yükseldiği, MHP'nin çok düştüğü görüldü. CHP ve İYİ Parti'nin oy oranlarında da azaldığı tahmin edildi.

Gündem 02.04.2022 - 13:24 02.04.2022 - 13:24 Mustafa Karagöz

Partilerin oy oranlarına dair çalışamlar her dönem devam ediyor. Mart ayının son günlerinde yapılan seçim anketi ise ekonomi başlıkları ve Rusya Ukrayna Savaşının etkilerinin sonuçlarına yönelik oldu. Bu dönemde AK Parti'nin oy oranlarında çok ciddi bir artış olduğu görüldü. Özellikle son günlerde bazı araştırma şirketleri AK Parti'nin yüzde 30'un altına çekildiğini tahmin ederken yeni araştırma sonuçları bu durumun tam tersini söylüyor. 

AK PARTİ, CHP, MHP, İYİ PARTİ MART 2022 SONU SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

Metropoll Araştırma Şirketi son seçim araştırmasına dair elde ettiği verileri açıkladı. MetroPoll Kurucusu Özer Sencar araştırma sonuçları ile birlikte elde edilen verileri yorumladı. AK Parti'nin son seçim döneminde oy oranlarının neden arttığını değerlendiren Özer Sencar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya-Ukrayna savaşında ortaya koyduğu duruşun oy oranlarını artırdığını söyledi. 

Seçim Anketi Sonuçları

Türkiye'nin farklı noktalarından katılımcılar ile gerçekleştirilen seçim anketinde klasik haline gelen "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Bu soruya en fazla cevap AK Parti ile CHP olurken MHP'nin son oy oranı dikkat çekti. 

İlan edilen anket raporuna göre;

AK Parti'nin oy oranı yüzde 34.9

CHP'nin oy oranı yüzde 24.9

İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 16

MHP'nin oy oranı yüzde 5.4 

HDP'nin oy oranı ise yüzde 12 olarak tahmin edildi. 

Araştırma şirketleri Rusya Ukrayna Savaşı öncesinde yapmış oldukları araştırmalarında AK parti'nin oyunu yüzde 28 ile yüzde 31 bandı arasında tahmin ediyorlardı. CHP ve MHP'nin oyunun düştüğü öngörülürken İYİ Parti'nin yerini koruduğu görüldü. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@