Erdoğan'ın NATO Açıklaması İsveç ve Finlandiya'da Gündem Yarattı, Yanıt Gecikmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin açıklamaları büyük yankı uyandırdı. Erdoğan'ın gündem olan açıklamalarına iki ülkeden de yanıt geldi.

Gündem 14.05.2022 - 14:42 14.05.2022 - 14:42 Gülşah Konuk Akın

Rusya- Ukrayna savaşı İsveç ve Finlandiya için NATO'ya üyelik sürecini hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dün İstanbul'da yaptığı konuşmada açıklamalar yaptı. Erdoğan'ın açıklamaları büyük yankı uyandırdı. Cuma namazından çıktıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılacağına yönelik açıklamalara ilişkin: “Şu anda İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içinde değiliz” ifadelerini kullanmıştı. 

ULUSLARARASI AJANSLAR SON DAKİKA DİYE SERVİS ETTİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin açıklamaları uluslararası basında 'son dakika' ibaresiyle yayımlandı. Erdoğan konuya ilişkin: “Yunanistan’la ilgili NATO konusunda yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan’ın, NATO’yu arkasına alarak Türkiye’ye karşı takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işleme k istemiyoruz” demişti. Bu sözler ABD, İsveç ve Finlandiya başta olmak üzere uluslararası kamuoyunda yankı uyandırdı.  Türkiye 1952'den beri NATO üyesi ve bu iki ülkenin üyelik sürecine reddedebileceğinin sinyalini veren açıklamalar, İsveç ve Finlandiya'da gündem oldu. 

erdoğan-finlandiya-isveç-nato

PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR GELDİ

İsveç'in teröristlere ev sahipliği yaptığına dair açıklamalar yapan Erdoğan'ın bu konuşması İngiliz Financial Times gazetesinde manşette yer aldı. Bazı İsveçli siyasetçiler, Türkiye'nin NATO üyeliği sürecini engelleyebileceğini belirtti. Üyeliğin kabul edilmesi için 30 üyenin onayı olması gerekiyor. İsveçli üst düzey bir yetkili de İsveç'te çok fazla Kürt ve Kürt kökenli vekil olduğunu, İsveç'in Kürt konusunda aktif olmasının tepkilere sebep olabileceğinden endişelendiğini ifade etti. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, İsveç radyosuna açıklama yaparak Türkiye'nin NATO'ya üyelik sürecinden bir şey elde etmek isteyebileceğini dile getirdi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@