Evi Olanlar, Apartman ve Site Sakinleri Dikkat! Aidat Sorunları ve Yönetici Sorumlulukları

Çok katlı binaların yaygınlaşması ile apartman ve site sakinleri sayıları da arttı. Kiralarla yarışan aidat tutarları ve yönetici sorunları da baş ağrıtmaya başladı.

Gündem 08.06.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Çok katlı binaların yaygınlaşması ile apartman ve site sakinleri sayıları da arttı. Kiralarla yarışan aidat tutarları ve yönetici sorunları da baş ağrıtmaya başladı.

Binalarda yaşayan kişiler hem yüksek aidatlar hem de site ve apartman yöneticileri ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Apartman Aidatına Nasıl İtiraz Edilir?Apartmanlarda yaşanan en büyük sorunların başında ise yüksek apartman aidatı ya da site aidatı tutarları yer alıyor. Konu hakkında bugün özel bir makale yayımlayan Milliyet Gazetesi yazarlarından Duygu Erdoğan apartmanlarda yaşanan sorunlar hakkında Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz'a yöneltti. Yüksek aidata itiraz konusnuda Kiraz "Apartman veya site aidatlarına itiraz ancak kat malikleri genel kuruluna katılımla mümkün. Kat malikleri taşındıkları ilk yıllarda genel kurula heyecanla katılıyor ama sonraki yıllarda katılım sağlamayarak çok önemli bir görevi ihmal ediyor.Bu ihmalin bedelini aidat gibi sorumluluklarda görüyoruz. Şöyle ki, apartman kat malikleri genel kurulu ilk toplantıda apartman kat maliklerinin yarıdan bir fazlası, ikinci toplantıda nisap aranmaksızın toplanmakta, bu toplantıda katılanların yarıdan bir fazlası ile karar almakta.İşte bu kararlar alındığında da toplantıya katılmayan kat malikinin karara itiraz edebilmesi için 6 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açması dışında bir yolu da bulunmamaktadır. (Toplantıya katılıp olumsuz oy verenler için de toplantı tarihinden itibaren 1 ay içinde bu davanın açılması gerekmektedir.)Dolayısıyla apartman veya site demokrasisinin en temel kurumu olan genel kurula katılmak çok önemlidir" diyerek tüm apartman sakinlerini toplantılara düzenli olarak katılmaya davet etti. Yönetim Kararına İtiraz Nasıl Yapılır?Kat maliki, kat malikleri genel kuruluna katılmışsa itiraz ettiği maddelere ilişkin kabul etmeme nedenlerini karar defterine geçirmeli. Toplantıya katılan kat malikinin 30 gün, toplantıya katılmayanın ise kararı öğrenmesinden itibaren 6 ay içinde karara karşı Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açma hakkı var.Apartman Yöneticisi Hakkında Suç Duyurusu Nasıl Yapılır?Apartman yöneticisinin zimmete para geçirmesi ya da usulsüz harcamaları sürekli olarak apartmanlarda tartışma konusu olmaya devam ediyor. Apartman yöneticisinin harcama yetkisi içinde belirli sınırlamalar bulunuyor. Yönetici eğer görevi başında iken kendisine ödenen paraları kendi hesabına aktarır ya da kendi  kişisel ihtiyaçları için kullanırsa TCK 155. maddesinde yer alan güveni kötüye kullanma suçu ortaya çıkar. Bu suçu işleyen apartman yöneticisi 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile yargılanır. Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@