EYT Düzenlemesinde Son Durum! Çalışma Yapılıyor Mu Yoksa Rafa Mı Kaldırıldı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile alakalı yapılacağı iddia edilen düzenlemede son durum merak konusu oldu. EYT düzenlemesi çıkacak mı? EYT düzenlemesi rafa mı kaldırıldı? EYT ne zaman çıkar?

Gündem 19.11.2021 - 02:35 19.11.2021 - 02:35 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de emeklilik sisteminde yıllar içerisinde yapılan bazı değişiklikler muhtelif sorunların yaşanmasına neden oldu. Sigortalı olarak bir işte çalışmaya başlayanlar yapılan değişikliklerle farklı emeklilik şartları ile muhatap oldular. Şimdi ise yaklaşık 5 milyon vatandaş yaş şartı harici tüm koşulları sağlamalarına rağmen emekli olamıyorlar. Peki EYT düzenlemesinde son durum ne? EYT çıkacak mı?

EYT NEDİR?

Emeklilikte Yaşa Takılanla rolarak bilinen EYT milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. Sigortalılık süresi ve prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen çok sayıda vatandaş emekli olmak için yaş şartlarının tamamlanmasını beklemek zorunda kaldılar. Bundan dolayı emekli olmayan vatandaşlar ilerleyen yaşlarına rağmen iş derdine düşmek zorunda kalıyorlar. Yaşlarının ilerlemesinden dolayı kolay kolay iş bulamayan EYT'liler işverenler tarafından da verim alınamayacağı endişesiyle tercih edilmiyorlar.

EYT DÜZENLEMESİ ÇIKAR MI?

EYT düzenlemesi yapılması durumunda yaş şartına bakılmaksızın diğer koşulları yerine getiren vatandaşlar emekli olabilecekler. Bunun için de EYT düzenlemesi yapılması gerekiyor. Ancak son günlerde gelen açıklamalar ve kulis bilgileri hiç de iç açıcı değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile EYT düzenlemesinin öncelikli çalışma takvimi içerisinde yer almadığını duyurmuştu.

EYT MESELESİ RAFA MI KALDIRILDI?

EYT düzenlemesine ilişkin olarak iktidar kaynakları son dönemlerde kesin bir açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da bir açıklamada bulunarak, “Bütçe kısıtlarımız içerisinde önceliğimiz 3600 ek gösterge düzenlemesidir.” dedi. EYT düzenlemesinin çıkarılacağına dair net ifadeler kullanılmazken kapı da tamamen kapatılmıyor. Ancak EYT'lilerin emekli edilmesi durumunda ortaya çıkacak mali yük ekonomi yönetiminin gözünü korkutuyor. 

2022 yılında EYT tartışmalarının devam etmesi ve 2023'te seçim vaadi olarak siyasilerin argümanlarından birisi olması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@