EYT Son Dakika Bugün Gelişmesi: EYT 2020 Bütçesi İçinde Var Mı, Yeni Yılda Çıkar Mı?

EYT son durum ne oldu bugün gelişmesi yaşandı. Ne yazık ki EYT çıkmaz diyenler bir kere daha haklı çıktı. Yaşanan son gelişmeler ve EYT Son dakika haberleri ile son yorumlar haberimizde!

Gündem 07.11.2019 - 21:04 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

EYT son durum ne oldu bugün gelişmesi yaşandı. Ne yazık ki EYT çıkmaz diyenler bir kere daha haklı çıktı. Yaşanan son gelişmeler ve EYT Son dakika haberleri ile son yorumlar haberimizde!

Hürriyet Gazetesi Yazarı Noyan Doğan kaleme aldığı yazısında EYT müjdesi bekleyen kişilere üzücü bir haber verdi. EYT 2020 Yılında Çıkacak Mı? 2020 Bütçesi İçinde EYT Var Mı?Emeklilikte Yaşa Takılanlar ya da kullanılan kısaltması ile EYT için ne yazık ki üzücü  bir haber geldi. Doğan yazmış olduğu köşe yazıında "Ancak 2020 Yılı Programı’nda, bu konuda bir aksiyon alınacak gibi gözükmüyor.Aksine programda, sosyal güvenlikte mevcut durum özetlenirken; geçmişte uygulanan erken emeklilik ve yüksek aylık bağlama oranlarının aktüeryal dengeyi bozması nedeniyle sosyal sigorta sisteminin gelirlerinin giderlerini karşılayamadığına ve yapılan reformlara rağmen sistemin açık vermeye devam ettiğine değiniliyor.Finansman açığını kapatmak için sisteme bütçeden yapılan transfer tutarının GSYH’ya oranının 2017 yılında yüzde 0.79’dan, 2018 yılında yüzde 0.48 düzeyine gerilediği vurgulanıyor ki, sosyal sigorta primlerine devlet katkısı, ek ödemeler, faturalı ödemeler, ödeme gücü olmayanların genel sağlık sigortası primleri bu orana dahil değil.Ayrıca, Programda, “Sosyal sigorta sisteminde finansal sürdürülebilirlik açısından önemli bir gösterge olan aktif-pasif oranı 2017 yılında 1.95 iken, 2018’de bu oran 1.86 olarak gerçekleşmiştir.Çırak, stajyer ve kursiyer hariç tutulduğunda ise bu oran 1.82 seviyesinden, 1.73’e gerilemiştir” deniyor. Peki, aktif-pasif oranı nedir? Çalışanlara aktif sigortalı; emekli, dul, yetim, malul sigortalılara pasif sigortalı deniyor. Aktif-pasif oranı da kaç aktif çalışanın, kaç pasif çalışanı finanse ettiğini gösteriyor.Bu oranın ideali ise 4. Yani 4 çalışan, 1 pasif sigortalıyı finanse etmeli. Son açıklanan verilere göre bu oran bizde 1.86. Buradan yola çıkarsak, 2020’de emeklilikte yaşa takılanlar için herhangi bir tasarrufta bulunulmayacağını söylemek sanırım yanlış olmaz" diyerek EYT müjdesinin gelmesinin son derece zor olduğunu söyledi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@