Facebook Hesabı Çalınanlar Dikkat! Bu Yöntemlerle Hesabınızı Geri Alabilirsiniz

Çalınan Facebook hesabı geri alma işlemleri aslında oldukça basittir.Facebook kurulduğu günden bu zamana kadar milyonlarca insanın hesabına içinde barındıran bir sosyal medya aracıdır.

Teknoloji 16.02.2021 - 23:38 16.02.2021 - 23:38 Emlak 365
Çalınan Facebook hesabı geri alma işlemleri aslında oldukça basittir.

Facebook kurulduğu günden bu zamana kadar milyonlarca insanın hesabına içinde barındıran bir sosyal medya aracıdır. İçinde barındırdığı milyonlarca veri sayesinde pek çok insanın birbirini bulmasını sağlayan aynı zamanda dünyanın başka bir yerinden diğer tarafına insanların birbiriyle iletişim halinde olmalarına olanak tanıyan oldukça büyük bir uygulama olarak kullanılır.  Ancak Facebook'u herkes iyi niyet için kullanmaz.  Bazı insanların Facebook hesaplarını çalma olayları yüzünden milyonlarca insan Facebook kullanmayı bırakmıştır.  Bu yüzden Facebook hesabınızın olabildiğince güvenilir bir şekilde korunmasını sağlamak için şifrenizi kimseyle paylaşmamak bu bağlamda çok önemlidir.

Olası Facebook şifrelerinin çalınması ya da hesaplarının ele geçirilmesinden dolayı oluşabilecek zararları önlemek amacıyla hesapların geri alınma işlemi aslında oldukça basittir. Buna göre aşağıdaki başlıklarda Facebook hesapları nasıl geri alınır görebilirsiniz.

Elektronik Posta Adresi ile Facebook Hesabını Geri Alma


Elektronik posta adresi ile Facebook hesabını geri alma işlemi aslında oldukça basit olarak yapılan işlemlerden bir tanesidir. Facebook hesapları açılırken kişilerden bu hesapların açılımında kendilerine bir şifre ve elektronik posta tanımlamaları istenir.  Sistem üzerine tanımlanan elektronik posta sayesinde kişiler şifrelerini unuttukların da ya da hesapları başka bir kimsenin eline geçtiğinde bu elektronik posta adreslerini kullanarak şifrelerini değiştirebilir ya da hesaplarını geri alabilirler.

Elektronik Posta Adresi ile Facebook Hesabı Nasıl Geri Alınır?


Elektronik posta adresi ile Facebook hesabını geri alma işlemi için yapılması gereken en önemli şey Facebook ana sayfasına girildiğinde sağ üstte yer alan kullanıcı adı ve şifresini aşağısında bulunan şifremi unuttum sekmesine tıklanması ve elektronik posta adresine bir doğrulama kodu gönderilmektedir. Gönderilen bu kod sayesinde Facebook sizi şifrenizi değiştirmeniz sağlar ve hesabımız çalındıysa geri almanıza yardımcı olur.  Şifre değiştirme işlemlerinde herkesin kolayca tahmin edemeyeceği ya da hackerların veya sistem üzerinde çalma işlemi için uğraşan kişilerin şifrelerinizi kolay kıramayacağı şifreler oluşturmak; Facebook hesabınızı koruma altına almak için kullanılabilecek en önemli önlemlerden bir tanesidir.


Başkasının Eline Geçmiş Hesabı Şikâyet Etme Yöntemi ile Geri Alma


Facebook'ta şikâyet etme yöntemi ile hesabın geri alınması, uygulamanın kullanıcıları için sunmuş olduğu en önemli durumlardan bir tanesidir. Buna göre Facebook; bir kişinin hesabı elinden alınmışsa veya hesabına kişinin virüs bulaşmışsa hesabım bir başkasının eline geçti butonuyla kişilerin hesaplarını güvence altına almalarını sağlar. Bu sayede sisteme daha kontrollü olarak giriş yapan kişiler hesaplarını gerekli işlemleri ardından Facebook hesaplarını rahatlıkla geri alabilirler.

Eski Facebook Hesabını Kurtarmak için E-Posta Atılması Gereken Adresler


Aşağıdaki adresler Facebook hesabınızı kurtarmak için elektronik posta göndermeniz gereken adreslerdir. Buna göre kapanan eski Facebook hesabını açmak için bu adreslere e-posta atılabilir;

  • disabled@facebook.com,

  • appeals@facebook.com,

  • info@facebook.com,


Yukarıda verilen elektronik posta adreslerine neden hesabınızı kurtarmak istediğinizi belirten açıklayıcı mail atabilirsiniz.

Facebook Hesap Kurtarma İşlemleri için Atılması Gereken E-Posta İçeriği Örneği


Facebook hesabını kurtarmak için yetkililere atılması gereken mail örneği aşağıda verilmiştir. Siz de bu örnekten yola çıkarak kendi mail içeriğinizi oluşturabilir ve Facebook yetkililerinin hesabınızı yeniden açmalarını sağlayabilirsiniz.

Hesap kurtarma işlemleri için atılacak olan mail şu şekildedir;

Hello madam sir,

I made a big mistake. I delete my account wrongly. I am really sorry about it. Can you active my account again please ? And alsı can ypu tell me what sould I do activated my account again.

Best Regard.

Facebook hesabı güvence altına alındıktan sonra kullanıcı adı nasıl değiştirilir?


Facebook'ta yukarıdaki işlemler yapılarak hesabın güvence altına alınmasından sonra hackerlar ya da hesabınızı çalan kişiler tarafından değiştirilen kullanıcı adlarınızı eski haline getirmeniz gerekmektedir. Bunun için yapılacak en önemli şey “kullanıcı adını değiştir” kısmından kullanıcı adınızı sisteme yeniden belirtmeniz ya da kendinize yeni bir kullanıcı adını atamaktır.

Kullanıcı adını değiştirmek için Facebook'ta sağ üst kenarda yer alan menü kısmından hesabım kısmına gelerek kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz.  Aynı sekme üzerinden  kişiler diğer hesap ayarlarını da yapabilirler.  Bu bağlamda alacağınız bazı önlemler sayesinde hesabınızın yeniden çalınmasını engelleyebilir ve güvenilir bir şekilde uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından yeni bir çalınma vakası ile karşılaşmamak için atacağınız yeni şifrelerin en az birkaç sayı büyük harf ve küçük harf içermesi gerektiğini vurgulamaktadır.  Bu sayede daha güvenilir olan Facebook şifreleriniz ve kullanıcı adınız ile yeniden yaşanabilecek bir çalınla vakasının önüne geçebilirsiniz.  Çalınma vakaları Dünya’da milyonlarca insanın başına gelen oldukça sıradan vakalardır. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu ise şifrelerinizin ve kullanıcı adlarınızın oldukça kompleks bir yapıya sahip olarak başkalarını tarafından tahmin edilmeli riskini ortadan kaldırmaktır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@