Faiz İndirimi Kararı İle Bir Müjde De Sicil Affı İçin Bekleyenlere Gelir Mi?

Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrası gözler bir kere daha kredi sicil affı müjdesi için gelecek haberlere çevrildi.

Gündem 13.09.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:13 Serhat Karaman

Merkez Bankası faiz indirimi kararı sonrası gözler bir kere daha kredi sicil affı müjdesi için gelecek haberlere çevrildi. Peki, banka sicil affı çıkacak mı, sicil affı 2019 son dakika gelişmeleri neler, sicil affı ne zaman yürürlüğe girecek?

Dolar kurunda yaşanan ani yükseliş, bankaların rekor seviyelere ulaşan kredi faiz oranları ve ekonomide yaşanan bozulmalar sonucunda pek çok kişi yasal takip altına girerek bankalardan kırmızı kalem yemişti. Kredi Sicili Nedir?Bankalardan kredili ürün kullanan kişilerin geri ödeme performanslarını gösteren çizelgedir. Kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredili mevduat hesabı ve çek gibi bankaların vadeli ürünlerini kullanan kişilerin ödeme düzenlerini kayıt altına alır. Sicil Affı 2019 Son Dakika Gelişmeleri Neler?Kişinin bankaya olan borcunu ödememesi durumunda banka hakkında yasal takip başlatır. Yasal takip sürecine giren kişilerin kredi sicili bozulur. Kara listeye girmek olarak ta tabir edilen bu durum sonucunda kişinin bankaların kredili ürünlerinde yararlanmasına izin verilmez. Banka Sicil Affı Çıkacak Mı?Düşen faiz oranları sonrasında piyasalarda tekrar hareketlenme başlanırken özellikle de iş dünyasından kredi sicil affı için büyük baskı uygulanıyor. Tek başına kredi faiz indirimi kararlarının etkili olmayacağı belirtilirken pek çok kişinin kredi yasaklısı olduğu, bunun için de sicil affının mutlaka çıkması gerektiği belirtiliyor. Konu hakkında açıklama yapan TESK Başkanı Bendevi Palandöken "Esnaf ve sanatkârımıza verilen kredi imkanları çok olumlu fakat öncelikli olarak çözülmesi gereken problem kara liste. Bu kredilere ulaşmak isteyen esnaf ve sanatkârımız kara listede olduğu için maalesef ulaşamıyor.Zamanında borcunu aksatmış, ödeyememiş olan esnafımızın kaderi bankaların inisiyatifinde. Sicil affı var fakat bu tam olarak uygulanmıyor. Etkin bir sicil affı getirilerek kara liste sorununun çözülmesi öncelikli olmalıdır. Çünkü bu sorun çözülmedikçe sağlanan kredi imkanları esnafa ulaşmıyor dolayısıyla amacına da ulaşmamış oluyor" diyerek acilen sicil affı çıkarılmasını istemişti. Konu hakkında da CHP tarafından 23 Ağustos 2019 tarihinde sicil affı için meclise yasa teklifi verilmişti. Yasa teklifi üzerindeki görüşmelerin başlaması ile sicil affı hakkında son dakika gelişmesi olarak verilecek kararı emlak365.com olarak bizlerde takip edeceğiz. Sicil Affı ve Kara Liste Mağdurları Burada Toplanıyor!Sicil Affı Kimleri Kapsıyor?Bankalara olan borcunu ödeyemediği için hakkında yasal takip başlatılan ve kredi sicili bozuk olan herkesi kapsıyor. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@