Fransa'da Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Yine Macron Kazandı

Fransa'da cumhurbaşkanı seçimleri için halk sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron oy çokluğu ile yeniden cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Gündem 25.04.2022 - 10:58 25.04.2022 - 10:58 Gülşah Konuk Akın

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 24 Nisan 2022 Pazar günü yapıldı. Birinci tur 10 Nisan 2022'de yapılmıştı ve en yüksek oyu Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron almıştı. Macron ikinci sırada yer alan Marine Le Pen ile yarıştı. 

Yerel saat ile 19.00'da birçok kentte oy verme işlemi sona erdi. Açıklanan resmi olmayan ilk rakamlar, %58,20 oy oranı ile Macron'un galip olduğunu gösterdi. Rakip Le Pen ise %41,80 oranında oy aldı. İçişleri Bakanlığı açıklamasında 17.00'de seçime katılımın %63,23 olduğu bilgisi verilmişti. Katılım oranı 2017'de yapılan aynı dönemdeki seçime göre 2 puan düşüş gösterdi. 

seçim

RESMİ SONUCU FRANSA ANAYASA MAHKEMESİ AÇIKLAYACAK
Seçimin resmi sonuçları Fransa Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanacak. Sonuçların resmi olarak açıklanmasından sonra 13 Mayıs'ta Macron yeniden yemin edecek ve göreve başlayacak.

MACRON ZAFER KONUŞMASI YAPTI
Macron, Paris'te bulunan Eyfel Kulesi'nin önünde zafer konuşması yaptı. “5 yıllık dönüşümden, mutlu ve zor zamanlardan, istisnai krizlerden de sonra, 24 Nisan 2022’nin bu gününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti. Fransızların güvenine sahip olduğum için mutluyum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum” diyen Macron, aşırı sağın hükümete gelmesini engelleyen vatandaşlara kendilerine oy verdikleri için teşekkür etti.

seçim1-1

LE PEN DE AÇIKLAMA YAPTI
Le Pen mağlubiyeti kabul ettiği açıklamasında aldığı oy sayısının zafer olduğunu, yasam seçimi için mücadele vermeye devam edeceğini, yasama seçimleri için savaş başlattığını, Jordan Bardella ile savaşacağını söyledi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@