Gana Gezi Rehberi

Gana seyahatinizde gezebileceğiniz doğal, tarihi ve doğal güzellikleri yazımızdan detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

Gana Gezi Rehberi

Gana seyahatinizde gezebileceğiniz doğal, tarihi ve doğal güzellikleri yazımızdan detaylarıyla inceleyebilirsiniz.

Gana’da gezilecek yerler, genellikte tarihi yerlerdir. Gana Batı Afrika’da yer alan bir Afrika ülkesidir. Fildişi Sahili, Burkina Faso ve Togo ile sınır komşusudur. Güneyinde ise Gine Körfezi yer almaktadır. Gana, sahip olduğu maden yatakları nedeniyle bir çok ülke ile ithalat ve ihracat ortaklığı vardır. Başkenti Akra şehridir. Tarihi ve kültürel bakımdan oldukça büyük bir öneme sahiptir.Ticari olarak da en gelişmiş şehirlerdendir. Resmi dili İngilizce olmasına ragmen ülke sınırları içerisinde 79 farklı dil konuşulmaktadir. Para birimleri Cedi’dir. Yerel saati Türkiye’den 2 saat geridir. Gana vize alınarak gidilmesi gereken ülkeler arasında yer almaktadır. Gidecek olursanız vize başvurusu yapmayı unutmamalısınız.Gana Gezi Rehberi - Resim 1Gana’da Gezilecek Tarihi YerlerBağımsızlık Meydanı: Bağımsızlık meydanı olarak anılan bu meydan akra’da yer alır ve l-şehrin en kalabalık, en hareketli bölgesidir. Meydan bir çok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Meydanda konaklayabileceğiniz alanlar, eğlence yerleri ve pazarlar da bulunmaktadır. Gana geziniz için iyi bir başlangıç olabilir.Gana Ulusal Müzesi: Gana Ulusal Müzesi de Bağımsızlık Meydanı gibi Akra şehrinde yer almaktadır. 1957 yılında o dönemin kent düşesi tarafından hizmete sunulmuştur. Müze arkeolojik ve etnografik bir çok esere ev sahipliği yapmaktadır. Gana ile ilgili derin tarihi ve kültürel bulgular görmek istiyorsanız kesinlikle gitmeniz gerekmektedir. Tarihe yakından tanıklık etmenize ve kültürünü dikkatle inceleyebilmenize imkan sağlayacaktır. Akra şehrinde görülmesi gereken en önemli noktalardan birisidir.Elmina Kalesi: Gana ülkesinde bulunan bir başka güzel şehir Elmina ve bu güzel şehirde yer alan Elmina Kalesi. Coğrafi keşifler sırasında buraya uğrayan Portekizliler tarafından 1482 tarihinde inşa edilmiş ve ilk ticari üs olarak kullanılmaya başlanmıştır. Portekizlilerden sonar bir çok devlete de ev sahipliği yapmış olan kale Gana bapımsızlığını kazandıktan sonar ülke sınırları içerisinde kalmış ve tarihini, güzelliğini ve önemini koruyarak günümüze kadar gelmiştir. Gana ülkesi içerisinde bulunan önemli tarihi duraklardan biridir. Yolunuz düştüğünde Elmina kalesini de listenize mutlaka eklemelisiniz.Osu Kalesi: Gana için büyük öneme sahip Osu Kalesi başkent Akra’da yer alır. Yapım yılı 1600’lü yıllara dayanır ve Danimarkalılar tarafından inşa edilmiştir. Mimarisiyle oldukça göze çarpan kale Gana için de turistik bir öneme sahiptir. Akra şehrine geldiyseniz görmeden gitmemelisiniz.Gana Gezi Rehberi - Resim 5Kwame Nkrumah Anıt Parkı ve Anıtı: Akra şehrinde yer alan bir diğer turistik nokta ise Kwame Nkrumah Anıt Parkı ve Anıtıdır.

Adını ülkenin kurucusu ve ilk devlet başkanı olan Kwame Nkrumah’dan alır. Adının verildiği kurucu ve ilk devlet başkanının mezarı da bu anıt içerisinde yer almakradır. Park haklın dinlenmek için tercih edebileceği havuzlara, su fıskiyelerine, bisiklet ve yürüyüş yollarına sahiptir. Bir de Kwame Nkrumah Mozolesi’nin önünde bir heykel bulunur. Bu anıt ülke haklı için büyük öneme sahiptir. Halkın lideri ve kurtarıcısıdır ve bu sebeple büyük saygı gösterirler.Gana’da Gezilecek Modern MekanlarLe Peasure Beach: Gana’nın başkentinde yüzmek ve güneşin tadını çıkarmak isterseniz sizin için iyi bir seçenek olabilir. Suyun maviliğine kendinizi bırakabileceğiniz huzur dolu bir plaj. Tatil yapayım içinde bol keyif olsun diyenlerin mekanı. Dilerseniz ailece dilerseniz arkadaşlarınızla gelip suyun ve plajın tadını çıkarabilirsiniz.

James Town Lighthouse: Işte şimdi sıra manzara severlerde. Şehre birde yukarıdan bakayım diyenlerin uğrayabileceği James Town Deniz Feneri bakımsız kalmış olsa da hala manzara izlemek için tercih edilebilir.Makola Market: Türk kültürü dışında bir kültürün pazarı nasıl olur diyorsanız mutlaka uğramalısınız. El yapımı hediyelik eşyalardan geleneksel kıyafetlere ve yöresel lezzetlere kadar farklı alanlarda bir çok seçenek sunan yerel pazar halkı yakından görebilmenize de imkan tanıyor.Gana’da Gezilecek Doğal GüzelliklerGana’nın doğal güzellikleri genellikle bitkiler ve göllerden oluşmaktadır.Bosumtwi Gölü: Tarihi yaklaşık 1 milyon yıllık olduğu düşünülen göl Gana’nın en turistik bölgelerinden biridir. Gölün meteor düşmesi sonucu oluştuğu öngörülmektedir. Bosumtwi Gölü kapalı havzadır. Ashanti Bölgesi’nin Kumasi kentine uzaklığı yaklaşık yarım saattir ve gölün yüzey rakımı 150 metredir. Gölün genişliği 8,1km, uzunluğu ise 8,6 km’dir. Yaklaşık 49 kilometrelik bir alan kaplamaktadır. Derinliği ortalama 45 metredir.Wli Şelaleleri: Konum olarak Volta bölgesinin Hohoe yerleşim alanine yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Bu gösterişli şelale sadece Gana Cumhuriyeti’nin değil, tüm Batı Afrika’nın en yüksek, en büyüleyici şelalesidir. Şelaleye giden yolda ormanlık alanlar mevcuttur. Şelalenin güzelliğine size hazırlayan bu yeşil yol size yorgunluğunuzu unutturacak kadar mükemmeldir. Şelale’ye vardığınızda çevrenizde hediyelik eşya satan yerlileri görmeniz de mümkündür. Tabi şelaleden gözlerinizi alabilirseniz.Aburi Botanic Gardens: Resmen açılış yılı 1890’dır. Bitkileri tanıma, tarım hizmeti ve bilimsel yöntemleri öğretmek amacıyla açılmıştır. Bugün ise araştırma, tıbbi bitki koruma, bitkileri görme gibi amaçlara hizmet ediyor ve bitki çeşitliliğini korumak adına bir mücadele veriyor. Yaklaşık 1.800 çeşit bitkiye ev sahipliği yapıyor. Bitkileri koruma ve yaşatma konusunda dünyada lider durumdadır.

Gana’nın Meşhur YemekleriGana tropic ikli kuşağının tüm meyve ve sebzelerini görebileceğinir bir ülkedir. Gana’nın meşhur yemeklerinde bolca prinç kullanan Ganalılar deniz ürünlerine de düşkünler. Çorbalarda kırmızı et ya da balık eti kullanıyorlar. Balığı ayrıca sebze ile de harmanlayıp kullanabiliyorlar. Özellikle barakuda sıkça tercih ettikleri lezzetli bir balık çeşididir. Öğütülmüş mısırdan üretilen nişastasız banku, mısır ve yulaf lapaları da sık tercih edilenler arasında. Banku ve onun muadili sayılacak dokonu kızartılmış balığa eşlik eden lezzetlerden. Ayrıca bizimde kullandığımız biberli domatesli acı soslar da yemeklere eşlik ediyor. Fufu adını verdikleri hamur türü de en popüler yiyeceklerden.Gana Gezi Rehberi - Resim 9Gana’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerÖncelikle Gana gezinize başlamadan evvel yapmanız gerekenleri unutmamalısınız. Gana vize ile gidilebilen bir ülkedir. Gana’ya gitmeden önce hepatit A – A, difteri, tifo, menenjit aşılarını olmalısınız. Vize başvurusu yapmadan önce sarıhumma aşısı zorunludur. Başvuruda sizden bu aşı belgesi istenir.Ayrıca Gana’ya geldikten sonar bilmeniz gerekenleri de şöye açıklayabiliriz. Accra’nın refah düzeyi yüksek bölgeleri Hatso, Adenta, Taifa ve Malamdır. Accra şehrinde uzaklaştıkça kırsal alanlara doğru gidersiniz. Bu bölgelerde ise 30 kişiye 1 tuvalet, 48 kişiye 1 mutfak, 22 kişiye 1 banyo düşmektedir. Gezinizde dikkat etmeniz gereken bu kırsal alanlarda dolaşırken hastalık kapmamak olmalıdır. Ayrıca erkekler sol elleri ile tokalaşırlar. Yaygın olan selamlaşma şekli budur.Gana’ya gittiğinizde göllerde ve ya nehirlerde yüzmemenizi tavsiye ederiz. Bu durum sakıncalıdır.Gana bir çok etnik durubu bir arada bulunduran bir ülke demiştik. Bu etnik gruplar için en önemli olan şeylerden biri de festivallerdir. Homowo, Odwira, Aboakyer, Dodoleglime, Hogbetsotso, Tedudu, Deza ve Sandema çeşitli festivallerdir. Bu festivallerden en önemlisi Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenen Homowo festivalidir.Gana’da alışveriş yapmak isterseniz el işçiliği ahşap oymalar, Afrika bebekleri, renkli tablolar ve yerel kıyafetler seçenekler arasında olabilir. Aid to Artisans Ghana, Loom, Woodi boutique başlıca alışveriş yapabileceğiniz mekanlardandır. Mokola açık pazarı ise hem alışveriş yapabileceğiniz hem fotoğraf çekebileceğiniz hem de hakla iç içe olabileceğiniz bir mekandır.Emlak365.com Özel İçerik