Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi Ne Demek, Avantajları ve Sağladığı Haklar Neler?

5 ilde 17 ilçe Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edili. Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi nedir, afet bölgesi ilan edilince ne olur, borçlar ertelenir mi?

Gündem 31.07.2021 - 11:35 31.07.2021 - 11:37 Gülcan Özer

14 farklı ilde 41 ayrı bölgede başlayan orman yangınları büyük üzüntüye neden olurken farklı illerden yeni orman yangını haberleri gelmeye devam ediyor. Türkiye tüm gücü ile orman yangınları ile mücadele etmeye çalışırken mağdur olan kişiler için kritik bir karar açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda çıkan orman yangınları nedeni ile büyük hasarın oluştuğu 5 ilde eyr alan 17 ilçenin Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildiği duyuruldu. 

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ NE DEMEK?

Bir bölgede meydana gelen sel, deprem, kaya düşmesi, heyelan ve yangın gibi benzeri afetler Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı AFAD tarafından teknik elemanlarınca incelenir. 

Bu bölgenin yapılan incelemleri sonucunda afete maruz kaldğı tespit edilirse bu durumda Başkanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan bölge afete maruz bölge olarak ilan edilir. Bu bölgeye genel hayata etkili afet bölgesi adı verilir. 

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLİNCE NE OLUR, KREDİ BORÇLARI VE ÖDEMELER ERTELENECEK Mİ?

Bir yerleşim yerinin afet bölgesi olarak ilan edilmesi durumunda o bölgede yaşayan kişilere belirli haklar veriliyor. Konunun son örneklerinden biri de Rize'de yaşanmıştı. Rize'de meydana gelen sel felaketi sonrası bölge afet bölgesi ilan edilmiş, söz konusu karar sonrasında BDDK tarafından alınan tavsiye kararı ile o bölgede yaşayan kişilerin kredi ve kart borçları ertelenmiş, kredi kartına taksit sınırı ise 2 katına çıkarılmıştı. 

Yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınan karar ile bölgede yaşayan kişilerin vergi borçları ve ödemeleri ertelenmişti. Karar ile beraber bölgede yaşayan kişilerin barınma, gıda ve giyim gibi ihtiyaçları da devlet tarafından karşılanırken Kızılay tarafından talep olması durumunda bölgeye çadırlar ile kamp alanları ve aşevleri kuruluyor.

genel hayata etkili afet bölgesi

GENEL HAYATA ETKİLİ AFET BÖLGESİ İLAN EDİLEN ŞEHİRLER VE İLÇELER HANGİLERİ?

Antalya'da meydana gelen orman yangını nedeni ile Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler, 

Muğla'da meydana gelen orman yangını nedeni ile Marmaris, Bodrum, milas, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler, 

Mersin'de meydana gelen orman yangını nedeni ile Aydıncık ve Silifke ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler, 

Osmaniye'de meydana gelen orman yangını nedeni ile Merkez ve Kadirli ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler, 

Adana'da meydana gelen orman yangını nedeni ile Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Koz ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edildi. Alınan karar sonrası bu il ve ilçelerde yaşayan kişiler devlet tarafından yapılan açıklamaları takip edecekler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@