Google Android Deprem Erken Uyarı Uygulaması Sistemi Nasıl Yapılır, Çalışılır, İndirilir?

Antalya Alanya'da yaşanan 5.3 şiddetindeki depremi 1 dakika önce bildiren Google deprem uyarı sistemi büyük yankı uyandırdı. İphone, Android, Google Deprem erken uyarı sistemi nasıl çalışır?

Google Android Deprem Erken Uyarı Uygulaması Sistemi Nasıl Yapılır, Çalışılır, İndirilir?

Türkiye yeni güne Antalya'da yaşanan depremle başlamıştı. Antalya'nın Alanya ilçesinde meydana gelen 5,3 şiddetindeki deprem Manavgat başta olmak üzere tüm Antalya'da hissedilirken depremin Google uygulaması üzerinden 1 dakika önceden haber verilmesi ülke gündeminin en çok konuşulanları arasına girdi.

Android deprem uyarı sistemi ile erken uyarı sistemi devreye girdi ve depremi cep telefonuna bildirimlerini açan kişilere 1 dakika önce haber verdi. ABD merkezli teknoloji şirketi Google tarafından geliştirilen sistem bu sabah bir kere daha devreye girdi ve sabah 06:21'de meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremi yaklaşık 1 dakika önce cep telefonu kullanıcılarına bildirim olarak gönderdi.

DENİZDEKİ DEPREM DALGASI KARAYA ULAŞMADAN CEP TELEFONUNA DEPREM BİLDİRİMİ GELDİ!

Akdeniz açıklarında meydana gelen depremin yarattığı dalgalar henüz karaya vurmadan saniyeler önce Google tarafında deprem bildirim sistemi devreye girdi ve cep telefonu kullanıcılarına deprem bildirimi gitti. 2021 senesinin Haziran ayında Türkiye'de kullanıma açılan hizmet kapsamında kullanıcının bulunduğu konuma göre şiddeti 4,5 ve üzeri olan depremler için Android işletim sistemli cihazlara bildirim gönderiliyor.

deprem uyarı sistemi 1

DEPREM ERKEN UYARI SİSTEMİ AKTİFLEŞTİRME! ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL YAPILIR?

Google tarafından sunulan ücretsiz hizmetler arasında yer alan Google deprem erken uyarı sistemi için kullanıcıların cep telefonunun Ayarlar bölümünden Konum sekmesini tıkladıktan sonra konum servisleri sekmesindeki deprem uyarıları bildirimini aktif hale getirmeleri yeterli oluyor.

SONRAKİ HABER