GSS Prim Borcu Olanlar için 2020 Sağlık Hizmeti Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşların 2020 yılı içerisinde sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına ilişkin yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

GÜNDEM 08.01.2020 - 18:09 15.07.2021 - 00:11

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşların 2020 yılı içerisinde sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına ilişkin yeni karar Resmi Gazete'de yayımlandı. GSS Prim Borcu olanlar için yayımlanan karar detayları.

2019 yılının sona ermesinin ardından GSS prim borcu olanların sağlık hizmeti alıp almayacaklarına dair düzenleme detayları merak ediliyordu. Ocak ayının ilk haftasında konuya ilişkin yeni düzenleme olmaması vatandaşları 5 milyon GSS prim borçlusunu endişelendirirken bu konuya ilişkin karar 8 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. GSS PRİM BORCU OLANLAR İÇİN SAĞLIK HİZMETİ MÜJDESİCumhrubaşkanlığı kararı ile alınan düzenleme kapsamında, Genel Sağlık Sigorta prim borcu olan vatandaşlar 2020 yılı sonuna kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.GSS prim borcu olan yaklaşık 5 milyona yakın vatandaş; Bakanlar Kurulu kararında değişiklik yapan Cumhurbaşkanı kararıyla, GSS kapsamında olup prim borçları nedeniyle sağlık hizmeti alamayacak Türk vatandaşlarının, devlet ve üniversite hastanelerinde alacakları sağlık hizmeti, tasarruf yasasının ilgili hükmünden muaf tutuldu.İlk Düzenleme 2019 Yılında YapılmıştıGSS prim borcu olan vatandaşlar adına bir düzenlemede 2019 yılı başında yapılmıştı. O dönem yapılan düzenleme kapsamında GSS prim borcu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanamamalarına ilişkin düzenleme 1 yıl süreyle uygulanmamaştı. 2020 yılı başı itibariyle sona eren bu süreç yeni düzenleme bir yıl daha uzatıldı. Bu karar ile GSS prim borcu olanlar, 2021 yılı başına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@