GSS Prim Borcu Olanlara Müjde! Resmi Gazete İle Yayımlandı, 2022 Yıl Sonuna Kadar Geçerli

11 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında GSS prim borcu olanlara müjdeli haber geldi! GSS prim borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2022?

Gündem 11.01.2022 - 09:02 11.01.2022 - 09:02 Gülcan Özer

Türkiye, tüm dünyada olduğu gibi koronavirüs varyantları ve Omicron kabusu ile mücadele etmeye devam ederken süreçte GSS prim borcu olanlara müjdeli haber geldi. 11 Ocak 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan 4736 Sayılı Kanun'un 1'inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitiyle İlgili Bakanlar Kurulu Kararı'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı yürürlüğe girdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar kapsamında "GSS prim borcu olanlar muayene olabilir mi 2022?" sorusu da yanıtlanmış oldu. Koronavirüs salgını nedeni ile yaşanan ekonomik dalgalanma nedeni ile pek çok kişi GSS prim borcunu ödemekte zorlanırken yine Omicron varyantının artması sonrasında vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmasının önemi de artmıştı. 

GSS PRİM BORCU OLANLAR MUAYENE OLABİLİR Mİ 2022?

Evet, 4736 Sayılı Kanun'un 1'inci Maddesinin Birinci Fıkrası Hükmünden Muaf Tutulacakların Tespitiyle İlgili Bakanlar Kurulu Kararı'nda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında GSS prim borcu olan kişilerin de sağlık hizmetlerinden yararlanmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında GSS prim borcu olanlara 31 Aralık 2022 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı verildi. 

gss prim borcu kararı

Yayımlanan karar ile beraber GSS sistemi kapsamında olmasına rağmen prim borcu nedeni ile sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanamayan kişilere ve bakmakla yükümlü yakınlarına, Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet veren sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde yani üniversite hastanelerinde muayene, tedavi gibi sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı verildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@