1915 Çanakkale Köprüsü Güzergahı Fiyatları 4 Kat Arttırdı

Temeli 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından düzenlenen törende atılan 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında çalışmalar tüm hızı ile sürüyor.
1915 Çanakkale Köprüsü Güzergahı Fiyatları 4 Kat Arttırdı

Temeli 18 Mart 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından düzenlenen törende atılan 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarının yapılacağı 2023 senesine kadar açılması planlanan köprü şimdiden geçiş güzergahında yer alan taşınmazların fiyatlarının dörde katlanmasına neden oldu.

Köprüde Çalışmalar Kesintisiz Devam Ediyor

24 saat boyunca kesintisiz olarak çalışmaların devam ettiği projede kazık çakım çalışmaları gerçekleştiriliyor. Köprünün ayaklarının denizde oturtulacağı bölümler için yapılan kazık çakım çalışmaları ilk kez havadan görüntülendi. Deniz üzerinden yapılan ilk görüntülemede çalışmaların büyüklüğü bir kez daha ortaya çıkarken açılış tarihi de 2023 yılından 18 Mart 2022 tarihine çekildi.

Tamamlandığında Dünyanın En Büyük Asma Köprüsü Olacak

Asya'yı altıncı defa Avrupa'ya bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü tamamlandığında sahip olduğu 2023 metre ayak açıklığı ile "dünyanın en büyük asma köprüsü" unvanını kazanacak. Köprünün kule yüksekliği ise 318 metre olacak.

Köprü bitirildiğinde Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe otoyolunu da içine alacak. Mega projede köprünün inşaatı ile beraber eş zamanlı olarak iki adet yaklaşım viyadüğü, dört adet betonarme viyadük, 10 adet alt, 33 adet üst geçit köprüsü, 43 alt geçit, 115 adet çeşitli ebatlarda menfez, 12 kavşak, dört adet otoyol tesisi, iki adet bakım işletme merkezi ve altı adet ücret toplama istasyonu da tamamlanacak.

Konut Fiyatları ve Arsa Fiyatları Rekor Kırdı

Yapılan inşaatlar henüz tamamlanmadan köprünün güzergahında yer alan arsalar ve konutların fiyatları nerede ise 4 kat oranında arttı. Özellikle de Lapseki konut fiyatları büyük oranda yükseliş yaşarken köprünün inşaat haberleri duyurulmadan önceki bölgedeki fiyatlarla bugünkü fiyatlar arasında yaklaşık 4 kat artış yaşandığı görüldü.