21 Nisan Tarihli Atama Kararnamesi İle 3 Bakan ve 6 Rektör Ataması Yapıldı!

21 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan atama kararnamesi yayımlandı. Uzun süredir beklenen kabine değişikliği yapılmış olurken 2 bakan görevden alındı, 3 bakan ataması ve 6 rektör atama kararı duyuruldu. Görevden alınan bakanlar kimler, yeni atanan bakanlar kimler, yeni rektörler kimler, son dakika atama kararları neler?
21 Nisan Tarihli Atama Kararnamesi İle 3 Bakan ve 6 Rektör Ataması Yapıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan atama kararları 21 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğü girdi. Yayımlanan kararname kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak 2'ye ayrıldı.

Bu nedenle görevden alınan 2 bakan yerine 3 bakan ataması yapılmıştı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevinden alınırken bu bakanın yerine ayrılan bakanlıklar nedeni ile 2 bakan ataması yapılırken son günlerde dezenfektan satışı nedeni ile eleştirilen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'da görevinden alındı.

21 NİSAN TARİHLİ ATAMA KARARLARI İLE GÖREVİNDEN ALINAN VE YENİ ATANAN BAKANLAR KİMLER?

Tcaret Bakanı Ruhsar PEKCAN'ın görevine son verilmiş ve bu suretle boşalan Ticaret Bakanlığına Mehmet MUŞ, yeni kurulan bakanlıklardan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Derya YANIK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat BİLGİN Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 104 üncü ve 106 ncı maddeleri gereğince atanmıştır.

21 Nisan Tarihli Atama Kararnamesi İle 3 Bakan ve 6 Rektör Ataması Yapıldı!

Bakanlıklara yapılan atamaların yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile aynı kararname ile 6 rektör ataması yapıldı. Ataması yapılan rektörler ise şu şekilde sıralandı;

Bartın Üniversitesi Rektörlüğüne Prof Dr. Orhan UZUN,

Bayburt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof Dr. Mutlu TÜRKMEN,

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörlüğüne Prof Dr. Harun ÇİFTÇİ,

Iğdır Üniversitesi Rektörlüğüne Prof Dr. Mehmet Hakkı ALMA,

İbn Haldun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Atilla ARKAN,

İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörlüğüne, Prof. Dr. Bedriye TUNÇSİPER.

Aynı kararname kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne Abdurrahman Aydın atanırken Endonezya Büyükelçisi Mahmut Erol Kılıç merkeze çekildi.