37 Bin Metrekarelik AOÇ Arazisi ABD'ye Satıldı

Atatürk Orman Çiftliği arazisi olan 37 bin metrekarelik alan ABD'ye satılarak, inşaatına sessizce başlandı.
37 Bin Metrekarelik AOÇ Arazisi ABD'ye Satıldı

Atatürk Orman Çiftliği arazisi olan 37 bin metrekarelik alan ABD'ye satılarak, inşaatına sessizce başlandı.

ABD'nin Kavaklıdere semtinde bulunan büyükelçilik binasına yönelik saldırı sonrasında, güvenlik gerekçesi ile arazi aranmaya başlanılmıştı. Bununla beraber, Çukurambar’daki Atatürk Orman Çiftliğinin arsası satın alınarak inşaatına sessiz sedasız başlanıldı.

Büyükelçilik binası yapılması için ABD misyonuna, Atatürk Orman Çiftliği arazisinde bulunan 37 bin metrekarelik alanın satışı gerçekleşti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi satış protokolünü istedi ancak ‘ticari sır’ denilerek geri çevrildi.

Tarıma Öncülük Etmesi Amaçlandı

Türk tarımına öncülük etmesi için, Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile Atatürk Orman Çiftliği 1925 yılında inşa edildi. Atatürk Orman Çiftliğinin arazisi Mustafa Kemal Atatürk tarafından farklı kişilerden parça parça satın alınarak kuruldu.

Atatürk Orman Çiftliği, 1937’de Atatürk tarafından Türk Milleti’ne emanet edilerek, Hazine’ye bağışlandı.

1925 yılında kurulan Atatürk Orman Çiftliği arazisi, 1950’li yıllardan başlanarak çeşitli kurumlara tahsis edilerek ya da satılarak amacı dışında parça parça talan edildi.

İnşaat Sessiz Sedasız Başladı

Atatürk’ün milletine emanet olarak bıraktığı Atatürk Orman Çiftliği’nin 37 bin metrekarelik arazisi, yeni büyükelçilik binası yapılması için ABD’ye satıldı.

Çukurambar semtinde bulunan arazi üzerinde, sessiz sedasız inşaat çalışmalarına başlanılarak, arazinin çevresi yüksek tel örgüler ve duvarlarla çevrelendi.

‘Ticari Sır’

İnşaatına başlanılan Büyükelçilik alanına, otopark ve sosyal tesisler de yapılacak. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapmış olduğu açıklamasında; "Bu alan Atatürk Orman Çiftliği arazisi iken, 12 Eylül darbesinden sonra Kenan Evren’in imzasıyla Gazi Üniversitesi’ne eğitim alanı olarak devredildi. Daha sonra Gazi Üniversitesi TOKİ’ye devretmiş, sonrasında da arazi ABD Büyükelçiliğine satılmış. Bu süreç Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin nasıl talan edildiğini de gösteriyor.

AOÇ arazisinin, ABD Büyükelçiliğine satılması sürecinde, Bilgi Edinme Kanunu’na göre satış protokolünü istedik, ticari sır diye vermediler. Bir üst kurula şikayet ettik, onlardan da bilgi edinemedik, hukuksal süreç başlattık. Yargı yoluyla bize imzasız mühürsüz bir protokol gönderdiler" açıklamasını yaptı.

‘AOÇ Amacı Dışında Kullanılamaz’

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği arazileri amacı dışında kullanılamayacağını belirterek, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışı ile Atatürk Orman Çiftliğinin her bir metrekaresinin değerli olduğunu vurguladı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan; "AOÇ arazileri amacı dışında kullanılamaz ve ABD elçiliği de yapılamaz. Atatürk emperyalizme karşı tam bağımsızlık mücadelesi verdi. Onun halkına emanet ettiği AOÇ arazisini bir metrekaresinin bile ABD elçiliğine verilmesi kabul edilemez. Dava açmak için süreci takip ediyoruz" açıklamasını yaptı.