AFAD Son Rakamı Açıkladı: Yangın ve Sel Bağışı Kampanyasında Kaç TL Toplandı?

Orman yangınları ve ardından yaşanan sel felaketi sonrası AFAD yardım kampanyası başlatmıştı. 19 Ağustos tarihi itibari ile toplam bağış miktarı açıklandı.
AFAD Son Rakamı Açıkladı: Yangın ve Sel Bağışı Kampanyasında Kaç TL Toplandı?

Türkiye ilk olarak 28 Temmuz günü Manavgat'tan gelen orman yangını haberi ile büyük üzüntü yaşamış, sonrasında farklı illerde bulunan çok sayıda ormanda eş zamanlı orman yangınları başlamıştı. Orman yangınları ile boğuşan Türkiye tam yangınların birbir söndürülmesi ile rahat bir nefes almaya hazırlanıyordu ki bu seferde Karadeniz bölgesinden gelen sel görüntüleri büyük üzüntüye neden oldu.

Üst üste yaşanan felaketler sonrasında bölgede meydana gelen can kayıplarının yanı sıra büyük maddi hasarda oluştu. Özellikle de selin vurduğu Bozkurt ilçesi adeta haritadan silinirken binlerce hektarlık ormanımızda küle dönmüştü. Süreçte Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında yardım kampanyası başlatılmasına karar verilmiş, yetki ise AFAD'a verilmişti.

AFAD DUYURDU: YARDIM KAMPANYASI İLE KAÇ TL TOPLANDI?

T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından açıklanan son rakamlara göre bugüne kadar açılan bağış hesaplarında 186 milyon 692 bin 42 liralık para toplandı. Belediyeler, valilikler, resmi kurumlar, bankalar, iş insanları, şirketler ve vatandaşların yapmış olduğu tüm bağışlar toplama dahil edildi.

AFAD Son Rakamı Açıkladı: Yangın ve Sel Bağışı Kampanyasında Kaç TL Toplandı?

Açıklanan rakamlara göre bağış yapılması adına açılan banka hesaplarında TL hesaplarda 136 milyon 636 bin 220 TL toplanırken dolar hesaplarında 5 milyon 141 bin 603 dolar, euro hesaplarında ise 60 bin 544,93 Euroluk bağış toplanddı.

SMS ile yapılan bağış tutarı ise 586 bin 172 adet olarak kayıtlara geçerken bu mesajların parasal tutarı ise 5 milyon 861 bin 720 olarak hesaplandı.

AFAD YANGIN VE SEL BAĞIŞI NASIL YAPILIR, SMS NUMARASI KAÇ?

Mesajla yangın ve sel bağışı yapmak isteyen kişilerin YANGIN ya da SEL yazarak 1866 numarasına göndermeleri yeterli oluyor. AFAD mesaj ücreti ise 10 lira olarak faturalara yansıtılıyor ya da kontörden düşülüyor.