Altın Fiyatları Artınca Bursa'da Düğünlere Takı Sınırı Getirildi

Altın Fiyatları Artınca Bursa'da Düğünlere Takı Sınırı Getirildi
Altın fiyatlarının artması nedeniyle Bursa Kozbudaklar köyünde ihtiyar heyeti bir karar aldı ve düğünlere takı sınırı getirildi.İhtiyar heyetinin aldığı kararlara uymayanların düğünlerine gidilmeyecek

Piyasalardaki hareketlilik günlük hayatın yanı sıra evlenecek çiftleri ve ailelerini de etkiliyor. Özellikle altın fiyatlarındaki yükseliş yuva kurmak isteyen kişileri engelleyen en önemli faktörlerden biri haline geldi. Bursa Keles ilçesine bağlı Kozbudaklar köyünde ihtiyar heyeti toplanarak altın ve maliyet artışları nedeniyle düğünlerde uygulanmak üzere ekonomik önlemler aldı. Sabah'ın haberine göre ihtiyar heyeti tarafından alınan kararlar, tüm köye duyuruldu. Bundan sonra köydeki düğünlerde ve nişanda geline küpe, yüzük, saat, 4 adet 20 gram bilezik dışında başka takı takılmayacak.

Sözde takılan söz bileziği, takı seti, ziynet eşyaların takılması yasaklandı. Düğünlerde düğün davetiyesi ve şeker dışında başka hediyelik verilmeyecek. Kuaföre sadece gelin ile gelinin kız kardeşi gidecek. Nişan törenleri artık sadece aile arasında yapılacak. Düğün yapıldıktan sonra gelenek haline gelen sadıç gezmesi artık yapılmayacak. Maddi açıdan zorlayacak takılar takanların düğününe gidilmeyecek.

Altın Fiyatları Artınca Bursa'da Düğünlere Takı Sınırı Getirildi

Daha önce köy düğünlerinde uygulanan tavuk alma, baklava alma gibi etkinlikler de bundan sonra yapılmayacak. Sağdıçlar, sünnet törenlerinde mendille, düğünlerde de bez ile okunacak. İhtiyar heyeti tarafından alınan kararlara uymayan köy halkının düğünlerine katılım olmayacak. Alınan takı kararları, düğün yapacak çiftleri ve ailelerini çok memnun etti.

HAC VE UMRE KARARI
İhtiyar heyeti düğüne ilişkin kararların yanı sıra hac ve umre dönüşüne ilişkin de kararlar aldı. Hacca ve umreye giden kişilerin dönüşünde sadece zemzem ve hurma dağıtılacak. Bunun dışında başka hediye takılmayacak.

Emlak365.com