Bakan Koca'dan Doktor Maaşları ile İlgili Açıklama Geldi

Bakan Koca'dan Doktor Maaşları ile İlgili Açıklama Geldi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle buluşmasında yaptığı konuşmada, doktor maaşlarının iyileştirilmesi ve sağlıkçılara yönelik şiddete ilişkin konuştu.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi. Bu buluşmada açıklamalar yapan Koca, sağlıkta şiddet, hekim maaşlarının azlığı gibi konulara değindi. Öğrenci buluşmasından sonra Adıyaman Üniversitesi'ne gelen Bakan Koca, Rektör Prof. Dr. Mehmet Turgut'u ziyaret etti, üniversite hakkında bilgi aldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET
Bakan Koca, sağlık çalışanlarına şiddette faillerin tutuklu yargılanma oranının bir hayli düşük olduğunu, bu konudaki şikayetlerinin haklı olduğunu, adalet talepleri olduğunu söyleyerek: Tüm sorunlarımızın üstesinden gelecek gücün de ileri bir adalet olduğunu biliyoruz. Fakat mevcut duruma bakarak, bazı sendikal yapıların hatta hocaların yaptığı gibi, yargıyı yargılamayın. Hâkim ve savcı, önündeki kanunla hareket eder." dedi.

Bakan Koca'dan Doktor Maaşları ile İlgili Açıklama Geldi

Şiddet olaylarında tutukluluğu gerektirecek yasal düzenlemenin şu anda yapıldığını, meselenin kanun meselesi olduğunu, kanunla sağlık sisteminde şiddetin azaltılıp mesleki risk olmaktan çıkarılacağını söyledi.

SAĞLIKTA 5 TEMEL SORUN

*Mesleğin Saygınlık Kaybı
*Şiddet
*Malpraktis
*Ücret
*Özlük hakları ve çalışma ortamı

Sağlıkta şiddet konusunda bazı adımlar atıldığını ama atılan adımların farkında olmayanlar olduğunu söyleyen Bakan Koca, kasten yaralama suçunun Katalog Suçları arasına alındığını, artık çok daha ağır bir suç olacağını, tutukluluk için yeterli bir sebep haline geleceğini ifade etti.

MAAŞ DÜZENLEMESİ

Hekim maaşlarının iyileştirilmesine de değinen Fahrettin Koca, ülkenin intörnüne, pratisyen hekimine, asistan hekimine, uzman hekimine geçim kaygısı duymayacağı miktarda maaş verilmesi gerektiği için elinden geleni yaptığını açıkladı.

Emlak365.com